Водещият автомобилен производител Daimler обяви, че замразява своите планове за Иран. Причината са влезлите в сила американски санкции срещу Техеран.
През 2016 г. германският производител на автомобили обяви плановете си да се завърне в Иран. Това стана след премахването на икономическите санкции като част от международното споразумение за ядрената програма на режима на аятоласите.
Тогава към Daimler се присъединиха големи компании като Boeing, Airbus, Total и Siemens, които се стремяха да се възползват от търсенето в Иран на потребителски продукти и подобрения в инфраструктурата и технологичното оборудване.
Плановете им бяха попарени с врялавода през май, когато президентът на САЩ Доналд Тръмп реши да се оттегли от иранското ядрено споразумение и да възстанови икономически санкции, чиято първа вълна влезе в сила във вторник в полунощ.
Европейският съюз обаче се стреми да спаси ядрената сделка с Техеран и да осигури правна защита на компаниите, които продължават да оперират в Иран. Неговите усилия включват "блокиращ статут", предназначен да защитава компаниите от санкциите на Белия дом.
Някои европейски компании обаче решиха, че рисковете са твърде големи.
PSA, която прави автомобили Peugeot, Opel и Citroen, каза през юни, че е започнала да преустановява съвместните си дейности в Иран, за да се съобрази със санкциите на САЩ.
От Renault също преди седмици дадоха сигнал, че няма да развиват бизнес в Иран.
Изпълнителният директор на Siemens Джо Кезер заяви пред Си Ен Ен през май, че неговата компания не може да прави бизнес в Иран. По този начин германската компания не е в състояние да продължи с проект от 2 милиарда долара за развитие на гигантското газово находище в Южен Парс.
Големи компании склонни да се съобразят с Доналд Тръмп, а не с ЕС, отбелязват финансови анализатори.