Отидете към основна версия

6 341 15

Защо не сме богати?

  • кредит-
  • банка-
  • матеев
Йордан Матеев

Много класации и анализи показват пряка връзка между икономическата свобода в страните по света и просперитета. За съжаление, повечето българи не уважават свободата си. Още по-лошото е, че много от тях дори не разбират смисъла на думата свобода. И умишлено или не, те дърпат себе си и всички останали надолу. Вижте тъжната истина в проучване на "Алфа рисърч", публикувано в dnevnik.bg:

Според 82% от анкетираните е нужна по-голяма равнопоставеност между клиенти и банки и в тази връзка би било добре таксите по кредитите да отпаднат или да се поделят поравно между банката и кредитополучателя. Предложението на министър Симеон Дянков лихвите по банковите кредити да се определят съобразно публично достъпен пазарен индекс се одобрява от 59% от българите, 24% са на обратната позиция, отчитат социолозите. Тези мнения, както и очакванията за участието на правителството в регулирането на една или друга сфера, което по различни поводи беше многократно дискутирано през последните месеци, трябва да бъдат разглеждани в контекста на по-фундаменталните нагласи на българите къде е допустима и къде не намесата на държавата. В мнозинството си българите продължават да бъдат силни етатисти и да смятат, че там, където регулацията не е постигнала добри резултати, е необходима още по-голяма регулация. 72% са убедени, че е добре държавата да се намесва в икономиката, 67% - във финансовите институции. Дори по отношение на съдебната система, пред която почти винаги стои определението "независима", мненията са поляризирани - 41% смятат, че е добре държавата да се намесва, 40% - не. Единствените сфери, в които българите не допускат намесата на държавата, са медиите (21% "да" срещу 61% "не") и частния живот на гражданите (19% "да" срещу 64% "не").

Последното изречение поставя въпроса дали е възможно държавата да се меси навсякъде и в същото време да има свободни медии и свобода в частния живот. Според мен не може. И всъщност дали тези, които се обявяват против намесата на държавата в частния им живот знаят, че програмите за насърчаване на раждаемостта, данъчните облекчения за покупка на жилища с банков кредит от млади семейства, забраната на тютюнопушенето в едно кафене, забраната на марихуаната, акцизите върху горивата и куп други неща са държавна намеса в личния живот?

Йордан Матеев
iordanmateev.blogspot.com

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини

  • Кой вдига лихвите?

    Лихвите по кредитите през декември 2011 г. и януари 2012 г. се качват, при това относително много, показват данните на БНБ. А в продължение на три ...
    29.02.2012
    3 003
    14
  • Стопяването на фискалния резерв

    От няколко дни темата за фискалния резерв на държавата е доста дискутирана публично. Казват се какви ли не числа, правят се прогнози, но ето какво ...
    23.02.2012
    1 815
    2