Отидете към основна версия

2 948 10

БСК: Не е работа на законодателя да определя размера на минималната работна заплата

  • бск-
  • минимална заплата-
  • мрз

Определянето на размера на МРЗ трябва да се основава на критериите, заложени в Директивата и Конвенция № 131 на Международната организация на труда

Българска стопанска камара (БСК) призова депутатите да отхвърлят законопроекта за изменение и допълнение на Кодекса на труда, с който се определя различна за всеки минимална работна заплата. Вчера народните представители приеха брутна минимална заплата в социалната комисия.

Предлаганият законопроект според БСК противоречи на изискванията на Директива 2022/2041 относно адекватните минимални работни заплати, тъй като изключва социалните партньори от процедурата за избор и прилагане на критерии за определяне на равнището на МРЗ. Освен това ги изключва от процедурата за избор и прилагане на ориентировъчните референтни стойности за оценка на адекватността на законоустановените минимални работни заплати, смятат от камарата.

Добавят и още два аргумента - че текстът ерозира ролята на социалните партньори по ключов за тях въпрос и напълно елиминира всички останали национални критерии, които следва да се дефинират по смисъла на чл. 5 от Директивата.

"Автоматичното увеличаване на МРЗ на база на увеличението на средната работна заплата в дългосрочен план ще доведе до увеличаване на сивия сектор, доколкото се губи връзката с икономическите реалности и производителността на труда. Налице са съществени регионални различия, както и различия между отделните сектори – необосновано увеличаване на МРЗ ще затрудни допълнително предприятията в райони, в които равнищата на заплащане като цяло са ниски. Затова са необходими критерии, които да отчитат различни фактори – както икономически, така и социални", смятат от БСК.

Определянето на размера на МРЗ трябва да се основава на критериите, заложени в Директивата и Конвенция № 131 на Международната организация на труда. Механизмът трябва да бъде договорен от работодатели, синдикати и държава, чрез механизмите на тристранното сътрудничество, смятат още от камарата.

"Няма и няма как да има изискване на европейска директива за съотношение на МРЗ като 50% от средната заплата, доколкото ЕС няма компетентност в областта на заплащането на труда", гласи позицията им. Припомнят също, че средното съотношение на МРЗ към СРЗ за 22 държави членки на ЕС, прилагащи МРЗ в предишни години, не надвишава 41%.

"Българската стопанска камара заявява готовността си да инициира разговори със службите на Европейската комисия и Международната организация на труда в случай на реализиране на тази или подобни законодателни инициативи, които тотално подменят целите и духа на директивата и международните стандарти в областта, подкопават и обезсмислят социалния диалог", пише още в отвореното писмо на БСК.

Поставете оценка:
Оценка 2.9 от 11 гласа.

Свързани новини