Отидете към основна версия

612 1

До късни доби парламентът приема закона за конфискация на имуществото

  • конфискация на имуществото-
  • имущество

Народните представители удължиха работното си време днес до 23,30 часа по предложение на председателя на ПГ на ГЕРБ Красимир Велчев, за да могат да продължат разглеждането на законопроекта за отнемане на незаконно придобито имущество, внесен от депутати от ГЕРБ.

"Замахът да работим до 23,30 часа прави парламента за смях - ако целите това, постигате го", заяви в отговор на идеята депутатът от БСП Румен Петков. Не си давате сметка, че текстът ще отиде в Конституционния съд и ще станете за пореден път за смях, защото приемате противоконституционни текстове, аргументира се той.

Според червения депутат Мая Манолова е смешно такъв закон да се приема през нощта - "ако планирате предсрочни избори, използвайте случая да ни уведомите.", обърна се тя към управляващите. Превръщате Народното събрание във фарс, е мнението по този въпрос и на независимия народен представител Георги Терзийски.

Предвижда се процедурата по отнемане да започва при повдигане на обвинение без влязла в сила присъда. Законността на имуществото ще бъде установявана за 10 години назад при разлика от 250 хиляди лева между притежаваното и получените доходи. Процедурата ще може да започне и при административно нарушение над 150 хиляди лева.

От опозицията продължават да развиват тезите си, че законопроектът е пълен с правни абсурди и че нарушава правата на хората. Правосъдният министър Диана Ковачева защити закона и обясни, че той ще пресече възможността организираната престъпност да се самофинансира от собствената си незаконна дейност. Според нея законът е съобразен с евростандартите и отговаря на очакванията на Еврокомисията.

 

От 5 члена ще бъде Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество. Това гласуваха депутатите, обсъждайки на второ четене законопроекта.

Председателят трябва да е лице с висше юридическо образование и най-малко 12 години стаж по специалността, заместник-председателят и членовете на комисията - лица с висше юридическо образование и най-малко 5 години стаж по специалността.

Председателят ще се назначава от премиера, заместник-председателят и двама от членовете ще се избират от Народното събрание, а един от членовете се назначава от президента на републиката, пише още в чл. 6 от законопроекта. НС не може да избира в състава на комисията повече от един член, предложен от една и съща парламентарна група, а мандатът на комисията е 5 години и започва да тече от деня на попълването на състава й. По този управляващите си осигуриха мнозинство.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини