Трети ден бушува пожарът в местността „Бистришко бранище”.
България благодари на държавата Израел за бързата реакция, както и на всички партньори, отзовали се на запитването ни за помощ, съобщиха от МВР. В следобедните часове днес огнищата в района на “Бистришко бранище” са поставени под контрол, прокопани са близо два и половина километра просеки. Според оценка на Оперативния щаб българските екипи и доброволци са в състояние да се справят сами със ситуацията. Това е причината, поради която. България за момента се отказва от помощта на своите партньори По-рано днес премиерът Бойко Борисов прие предложението на колегата си Бенямин Нетаняху израелски самолет да се включи в гасенето на пожара на Витоша.
Продължават усилията на пожарникари, полицаи, служители на горските стопанства, военнослужещи и доброволци за овладяване на пожара над Бистрица. Огнената стихия се развива, по последни данни на площ от 200 дка в труднодостъпна местност. Осигурени са високопроходими гасителни автомобили, мотопомпи и верижна техника. По разпореждане на Оперативния щаб наземните сили са разпределени на три групи. Първата - има задача да придвижва мотопомпите до изградените бентове, а останалите две – прокарват просеки по южния и североизточния фронт на пожара.
В гасителните действия продължават да участват два хеликоптера от ВВС и летателна машина на частна фирма. Районът се облита с хеликоптер „Аугуста” на Гранична полиция, оборудван с термо-визионна камера, с която се заснемат огнищата на пожара.
Сътрудничеството между България и Израел е израз на традиционните отношения на приятелство и взаимопомощ, особено в случаи на овладяване на последиците от природни бедствия, коментират от правителствената информационна служба. В края на 2010 г. девет-десет български огнеборци се включиха в потушаването на унищожителен горски пожар край Хайфа.
Премиерът Бойко Борисов коментира днес, че пожарът е на малки площи, но е доста тежък. Той е доволен от летците на хеликоптерите, които си вършели добре работата, както и от доброволците, включили се в погасяването. Самолетът ще бъде преценено точно кога да се включи, тъй като той е за погасяване на пожари на по-големи площи.
През нощта пожарът се е разраснал, но това разрастване е незначително, уверява главен комисар Никола Николов. Още в понеделник следобед вятърът обърна посоката си и пожарът започна да се увеличава в посока югоизток. Той допълни, че огънят гори на площ от 150 дка.
В операцията по гасене на пожара участват 110 доброволци, 80 пожарникари, 70 служители на горското стопанство, 35 служители на Министерството на отбраната, 10 служители на Министерството на околната среда и водите.
Днес ще се обсъжда дали да се иска помощ от чужбина за гасенето на пожара. Заради източния вятър пушекът върви по билото на планината. Вече са задимени районите около Владая, Мърчаево. Пушекът стига до Кладница и Драгичево.
Няма разрастване на пожара, заяви министърът на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов, който е в щаба в Бистрица. Пожарът е локализиран. Вече 3 хеликоптера гасят.
Министерство на околната среда и водите е разрешило да се направят просеки, така ще се ограничи огнището, каза още министърът.
Според доброволци, участвали в гасенето на пожара, огънят се разраства.
Доброволци ще направят днес следобед бараж на река Бистришка, за да може да бъдат сложени пожарникарски маркучи, които да бъдат изтеглени до огнището на пожара на Витоша. Това разказа доброволецът Кирил Трифонов от „Резон медия груп”.
Според него тази нощ в гасенето на огнената стихия са участвали 200 – 300 доброволци. Пожарът продължава да се разраства на югоизток. Според Трифонов горят паднали дървета, изкоренени преди време от буря и торф, който е проблемен и създава опасност отново огъня да пробие. Затова е необходимо изкопаване на огнищата. Просеките са започнали да се прокарват едва снощи.
Пожарът се разраства благодарение и на силния вятър и дребните съчки, които екозащитниците се опитват да събират. Положението никак не е розово, пожарът ще бъде трудно погасен, твърди Трифонов.
Изключително много помагат и момчетата от Офроулд – България.
Те ще участват в изграждането на защитни просеки за ограничаване разпространението на пожара. Командир на модулната група е подполковник Васко Михайлов.
Продължава участието и на двата хеликоптера Ми-17 в действията по гасенето на пожара.
Над 100 души от коалицията „За да остане природа в България”, Офроуд България и хора, самоорганизирали се през социалните мрежи, са се присъединили към останалите доброволци, за да гасят пожара на Витоша, съобщиха от WWF.
Пожарът избухна на непристъпно място в източния край на резервата Бистришко бранище в Природен парк Витоша. Там по принцип е много влажно и зелено, защото е усойно, така че е малко вероятно гората да се е самозапалила, коментират еколозите.
Според участници в гасенето организацията съвсем не е на очакваното ниво. Тъй като на някои места се е възпламенил торфът, се наблюдава внезапно появяване на огъня изпод земята на 5-6 метра от основното огнище. Затова доброволците трябва добре да осъзнават рисковете, на които са изложени! Горските пожари са много по-опасни от полевите и човек лесно може да се окаже в огнен капан от всички страни!
Втората снимка в текста показва как пристигащите и отпътуващите от Летище - София виждат природното бедствие.