''На първо място можем да посочим създаването и поддържането на изкуствени митове, които нямат никаква документална подкрепа. ''За българите като нация предател'' и ''т.нар. процес срещу Левски, който му издал присъда''. Интерес от това имат от най-различни политически кръгове'', това заяви историкът Янко Гочев в предаването ''Честно казано с Люба Кулезич'' по ТВ Евроком.
Гочев отбеляза, че е имало опити Васил Левски да бъде спасен.
Според мен има и стремеж да се прикрие и действителната роля на руската дипломация, по-конкретно на генерал Николай Игнатиев (бел. ред. по-популярен като Граф Игнатиев).Той реално е можел да спаси Васил Левски, но не го е направил. Няма как да има процес. Имало е комисия. Няма османски процесуален кодекс, това е някакъв вид следствие, което не издава присъди'', отбеляза историкът, акцентирайки на това, че Васил Левски не е съден.
''Руската връзка е много дълбока. 1869, ако прочетем архива на Найден Геров, има много ценни документи там. Там много добре личи, че Найден Геров като руски консул, той организира система от мерки за наблюдение на дейността на Васил Левски. Същата годината Филип Тотю предлага на Левски да се търси съдействието на Русия, но Васил Левски отказва, защото вече си е имал работа с тях. Той не иска да има нищо общо с Азиатския департамент. Той вярва в естествените сили на българския народ, той не счита Русия за приятел и съюзник'', заяви още Гочев.
Той обясни, че генерал Николай Игнатиев е тържествувал, когато Левски е бил обесен. Това става ясно от телеграмата на Игнатиев до Азиатския департамент - документ, който години наред се е криел.
''На 25 януари Николай Игнатиев докладва за щастлив изход от софийското съзаклятие. Смъртта на най-великия българин е тържество за руската дипломация. И това се е случило, защото великият везир е послушал руските съвети'', разказа за въпросния документ Янко Гочев.
Любен Каравелов и Панайот Хитов са другите, които са работили против българските интереси, вметна Гочев.
''Генерал Николай Павлович Игнатиев разпорежда Любен Каравелов да бъде спасен, прехвърлят го в Сърбия. Той спасява такива българи, които са свързани с руските интереси. А Левски не е такъв. Той става противник на Азиатския департамент'', добави историкът.
''Такова улично съжителство между Васил Левски и фактическия му палач... това е не само гавра, а предателство на заветите на Левски'', заяви Гочев по повод факта, че и към настощия момент в София бул. Васил Левски и ул. Граф Игнатиев се пресичат.