Коронавирусът неминуемо промени много аспекти на живота, които преди това приемахме като традиционни и неподлежащи на промяна. Направи го толкова утвърдително, че тази констатация звучи някак клиширано. Един от тези аспекти на живота беше процесът на обучение в традиционното образование, който от изцяло присъствен в един момент премина в изцяло онлайн, а в момента съдбата му за близкото бъдеще се решава.
След като учебната 2019/2020 година приключи дистанционно, а учебната 2020/2021 започна присъствено за учениците и в различни форми в отделните висши учебни заведения, от 9 октомври до 12 ноември присъствените занятия на учениците, които се обучават в гимназиален етап и на студентите във висшите учебни заведения бяха и продължават да са преустановени.
Тъй като периодът на онлайн обучение съвсем скоро предстои да изтече, някои учители заплашват с вземане на отпуски и напускане, ако обучението на всички не продължи изцяло онлайн, други призовават за присъствено обучение, убедени в неговото много по-високо качество. Oблacтният кризиceн щaб в Плoвдив пък реши, че учeницитe oт 6. до 12. клас във всички училищa нa територията на община Пловдив ще продължат да се обучават електронно от 11 нoeмври дo 22 нoeмври включитeлнo.
Ситуацията с коронавируса наложи и определени промени в работата на висшите учебни заведения. Част от тях – като Софийския университет например, започнаха учебната година със смесена форма на обучение. Някои занятия се провеждаха присъствено, други онлайн, като това много силно зависеше от решенията в отделните факултети. Други като Пловдивския университет откриха академичната година с неприсъствено обучение. Трети, например Минно-геоложкият университет „Свети Иван Рилски“, започнаха учебната 2020/2021 присъствено.
При работата на университетите обаче огромно значение има и работата на техните библиотеки. Именно библиотеките са мястото, което немалко студенти предпочитат за учене. Понякога използването на ресурсите в университетските библиотека пък е от първа необходимост, тъй като именно в тях се съдържат ресурси, които не са достъпни или са труднодостъпни другаде. Дори и самото им обучение да се провежда онлайн, студентите действително нямат голям избор относно употребата на определени източници.
От скоро библиотеката на Нов български университет има интересна придобивка, която се твърди, че ще помогне срещу разпространението на Covid-19 и в посока повишаване на безопасността в библиотеката. Става дума за машина за стерилизиране на книги, която позволява дезинфекцирането на книжните източници в библиотеката.
Досега в библиотеката се налагаше „карантина“ на книгите – важеше правилото, че е необходимо да минат 72 часа след връщането на даден книжен източник от използвалия го, за да бъде взет от друг читател. Въпросната машина позволява стерилизация на до шест книги едновременно, самата стерилизация продължава по-малко от минута, процедурата е лесна, а необходимостта от 72-часова „карантина“ на книгите отпада.
От ФАКТИ се свързахме с Центъра на книгата към НБУ, в който е включена и университетската библиотека. „Новата ни придобивка „Book Sterilizer SK-8000“, произведена в Южна Корея от Sunkyung Industry, дава възможност за обезпрашаване и дезинфекция на 6 книги едновременно за 30 – 40 секунди. Технологията ѝ е вече доказана и изключително ефективна (около 99,9 %) срещу патогенни бактерии. UV стерилизацията също дезинфекцира мухъл и гъбички, като не оставя след себе си никакви миризми“, каза Атанас Иванов, който е началник на отдел „Технически ресурси и услуги“ в библиотеката.
Машината работи на принципа на облъчването с ултравиолетова светлина. „Три UV лампи осигуряват максимална дезинфекция на библиотечните документи със стерилизираща мощност, надвишаваща десетки пъти тази на слънчевата светлина“, каза Атанас Иванов.
„Същевременно, стерилизаторът е много лесен за ползване, с едно докосване на бутона всеки потребител може да дезинфекцира заетите от него книги“, каза още той.
Причината за инсталирането на машината, логично, е като противоепидемична мярка срещу разпространението на Covid-19. „Машината предоставя възможност на читателите да ползват спокойно документите от фонда на Библиотеката, без да се притесняват от неволното пренасяне на различни бактерии и вируси. Ултравиолетовата стерилизация позволява удобството да се избегне задължителната 72-часова карантина на книгите, наложена като превантивна мярка срещу Covid-19”, каза Иванов.
„Ефективна е 99,9% срещу патогенни бактерии, предотвратява грип от нов тип A (H1N1), вируси, зародиши, дизентериен бацил, бацил на дебелото черво, плесен и други“, казват още от Центъра на книгата на Facebook страницата си.
Подобна машина има още и в Националната библиотека "Свети свети Кирил и Методий", в Регионалната библиотека "Партений Павлович" в Силистра, в Регионалната библиотека "Димитър Талев" в Благоевград. Три такива машини пък се използват от Регионалната Библиотека "Никола Фурнаджиев" в Пазарджик.