Експерти от Центъра за изследване и защита на прилепите към Националния природонаучен музей при БАН извършиха теренна проверка в Деветашката пещера с цел преброяване броя на прилепите - една година след снимките на "Непобедимите 2", съобщиха от "Зелени Балкани".
Зимуващите групи прилепи се намират на обичайните места за този сезон от годината. След внимателно преброяване на всички екземпляри по заснетия снимков материал се констатира наличието на 30 880 екз. от 4 вида.
Тази численост е близо до отчетената преди да започнат снимките на "Непобедимите-2" и е близо три пъти повече от отчетената непосредствено след снимките на холивудската продукция. Това на практика е потвърждение на тезата, че занижената численост след снимките е свързана с безпокойството, причинено от дейностите в пещерата.
По време на проверката констатирахме, съобщават от Центъра за изследване и защита на прилепите", че временната преграда, която символично ограничава достъпа до тъмните части на водната галерия на пещерата е полуразрушена. Липсва и информационната табела, която Община Ловеч беше поставила през летните месеци. С подръчни средства екипът възстанови частично преградата.
За пълното ограничаване достъпа на посетители до местата, където прилепите зимуват със сигурност са необходими спешни мерки, които да гарантират, че безпокойството ще бъде сведено до минимум. В момента липсва контрол в достъпа и поведението на посетителите и всеки е свободен да проникне във вътрешността на пещерата или да безпокои прилепите. Функциите на охраната е сведена само до записване номерата на паркиращите пред моста автомобили и автобуси. През зимния период пещерата се посещава значително по-малко в сравнение с лятото, когато сме наблюдавали по около 600-800 човека (събота-неделя) и около 200-400 през делничните дни.
Наблюдаваната висока численост на прилепите в началото на предстоящата зима е индикация, че пещерата запазва статута си като едно от най-значимите убежища в България и Европа. Запазването на този статут е застрашено, ако спешно не бъде обнародвана новата заповед за защита на пещерата, предупреждават природозащитниците.
След поредица от срещи и консултации, текстът и режимите в тази заповед са вече съгласувани с всички заинтересовани страни, но заповедта все още не е официализирана от МОСВ. Това, както и липсата на План за управление на защитената територия, връзва ръцете на Община Ловеч да стопанисва пещерата по ред и условия, които ще гарантират нейната ефективна и постоянна защита - като природна забележителност и местообитание на редки и застрашени видове прилепи и безгръбначни животни.