Три важни разяснения относно третия мандат за съставяне на правителство, направи адв. Петър Славов в своя Facebook публикация.
"Направи ми впечатление, че немалко медии неправилно тълкуват процедурата по връчване и реализиране/изчерпване на "третия мандат", твърдейки, че едва ли не, той може неограничено време да остане в парламентарната група и така да се удължи животът на 46-то НС. Това е неправилно и затова - ето някои специфики на процедурата по Третия мандат:
1. На първо място, за разлика от предходните процедури по първи и втори мандат (където императивен срок за връчване липсва), Президентът е обвързан със срок, в който следва да връчи третия мандат, ако се стигне до него - 7-дневен срок.
2. По-нататък, интересно тук също е, че третият мандат не се връчва на кандидат за министър-председател (както е при двата предходни), а на "някоя от следващите парламентарни групи" (т.е. на самата група). Логиката на законодателя навремето е била, че така се дават повече възможности за консенсус около обединителна фигура, която тази "следваща парламентарна група" (т.е. не задължително третата по големина), да търси и номинира за бъдещ премиер.
3. На следващо място, срок за реализиране на третия мандат и предлагане на проекто-кабинет има (противно на твърденията на някои медии) и той се извлича от разпоредбите на чл. 99, ал. 2 и 3 от Конституцията, както се сочи и в практиката на Конституционния съд (напр. решение 20 по к.д. 30/1992г. на КС). И този срок отново е 7-дневен от връчването на мандата", пише адв. Славов.
"Надявам се горното да е полезно за интересуващите се от разплитането на създалата се политическата криза", допълва той.
"Предполагам, също така, доказва и защо простият прочит и "преразказ" на конституционните текстове не е достатъчен, за да се направят правилните изводи и за сетен път потвърждава необходимостта от практикуващи юристи с достатъчен опит във всяка парламентарна група", казва още адв. Петър Славов.