Надзорният съвет на Националния осигурителен институт одобри с 9 гласа "за" и 4 "против" проекта на бюджет на Държавното обществено осигуряване, който се планира да влезе в сила от 1 април, предаде БНР.
Димитър Манолов - председател на Надзорния съвет, одобрява увеличеното обезщетение за гледане на дете през втората година. От април то ще е 710 лева, но смята, че максималният осигурителен доход трябва да се увеличи с повече. Държавата предлага ръст от 3000 на 3400 лева:
"Ако трябва да получим максимална пенсия 1500 лева, максималният осигурителен доход трябва да бъде значително по-висок от предлагания", каза Манолов.
Ася Гонева - представител на КНСБ, гласува "против" заради липсата на гаранции, че записаното ще бъде прието от парламента:
"Да има някаква подплата, която да дава увереност, че предвиденото там може да мине през Народното събрание. Няма такива индикации", заяви Гонева.
А социалният министър Георги Гьоков припомни, че в Коалиционното споразумение партньорите са се съгласили максималната осигуровка да е процент от средната заплата:
"Няма как да се увеличава средната работна заплата в страната, а пък максималният осигурителен доход да се задържа, защото ще дойде моментът, в който ще се изравнят. Сега, какво ще бъде съотношението на обвързванията, е въпрос на разговори и на преговори".
Социалното министерство ще предложи няколко варианта за промени на пенсиите от 1 юли. Министър Георги Гьоков отново повтори, че планираната индексация със 6,1 на сто на всички пенсии от юли е недостатъчна и няма да отчете натрупваната от началото на тази година инфлация. Предстоящите промени ще се дискутират в работна група, която е в процес на сформиране.
Политическо ще е решението и на Народното събрание какво ще се случи с пенсиите от 1 юли тази година каза министър Гьоков, но посочи, че БСП държи на преизчисляването на пенсиите със среден осигурителен доход от някои от близките години и допълни:
"Сега, 2018-а, 19-а, 20-а, аз няма да го коментирам, но като вариант стои и е въпрос на сметки и разчети. Друг вариант е увеличаване на пенсиите с по-голям процент по изключение за тази година, отчитайки инфлацията от тази година. Друг вариант е с увеличаване на коефициента на тежест още повече на осигурителната година, защото навсякъде е записано и в коалиционното споразумение, да стига 1,5".
Всеки от трите варианта има предимства и недостатъци, каза Гьоков. За това той смята, че подходът за пенсиите от юли трябва да е комплексен:
"Адекватни решения за пенсионната система. В противен случай изкривяването - използвам тази дума, ще продължи", обясни Гьоков.