"Ин хаус" договорите, сключени от предишното редовно правителство, са незаконни, заяви регионалният министър Гроздан Караджов на парламентарен контрол преди повече от седмица. Според бившето ръководство на "Автомагистрали" това изказване говори за некомпетентност.
"Това е сигнал да се попита министър Караджов знае ли кое точно е "ин хаус" договор, защото това изказване говори за една некомпетентност. Той явно бърка "ин хаус" договорите с договорите, сключени с фирмите за доставка на материали и техника, тъй като по тях има такива неустойки. Той визира тях. Относно "ин хаус" договорите, които са 4, а не както той каза "лавина от "ин хаус", имам съмнения доколко са сключени в духа правото и смисъла на европейската директива", каза бившият изпълнителен директор на "Автомагистрали" Десислава Христова в студиото на "Денят ON AIR".
Тя сподели, че има и писмени съображения, които са изложени пред министъра.
"Няма нито един сключен "ин хаус" договор по времето на служебния кабинет - напротив, има един, който е прекратен поради липса на финансиране. Той е малък, сключен е март 2021 година. Със сигурност "ин хаус" договорите са законово регламентирана опция и тя си има своя смисъл", допълни Христова.
По думите ѝ три месеца властта нищо не прави.
"Специален закон за "ин хауса" изобщо не е необходим. Това е някаква интерпретация на нашата битка да изсветлим истинските подизпълнители, които са под формата доставчици и наемодатели на техника. Тогава ние изготвихме проектозакон, той е към Закона за обществените поръчки. Има реална опасност тези милиарди да потънат и да не бъдат върнати", коментира бившият изпълнителен директор на "Автомагистрали".
Тя е категорична, че нищо не е спирано нито по времето на министър Комитова, нито към момента.
"Корупцията е на много високо ниво. И то е като начин на мислене - да заобикаляме закона и да пречупваме духа на правото, защото понякога се приемат и закони, които са лобистки. По времето на служебния кабинет показахме, че може да се работи с нулева толерантност към корупцията. А "ин хаусът" дойде в навечерието на моето освобождаване", подчерта Десислава Христова.
Според нея тя е уволнена несправедливо.
"Какво да се обиждам на човек, на когото нямам доверие. За мен хора, на които им говорят в слушалката, не знае кой ще е следващият, няма какво да ги коментирам. Ние сме колеги юристи и е срамота да говори за нищожност, и в същото време да не знаеш как да реагираш при нищожност. В такава ситуация не се плаща, ако той смята, че тези договори са недействителни, не следва да плаща", добави тя.