"С последното преизчисляване на пенсиите през октомври още веднъж се задълбочи диспропорцията. Стремежът беше да се навакса малко диспропорцията между по-староотпуснатите пенсии с новоотпуснатите и това доведе до дисбаланс на различното увеличение, до усещането в голяма част от пенсионерите, че реално няма увеличение или че то е минимално."
Това мнение изрази пред БНР Зорница Русинова, председател на Икономическия и социален съвет (ИСС) и бивш заместник-министър на труда и социалната политика.
През последните няколко години темата за пенсионната система попада в капана на доста популистки решения, смята тя. Затова и по думите ѝ трябва да се търсят начини възрастните хора да бъдат подпомагани през социалното подпомагане, "а не да се правят толкова чести промени в осигурителната система", които водят до дебалансиране на системата и демотивиране на работещите. "Различията в отделните региони на България, различния темп на демографски тенденции в последните 10 години, пазарът на труда, различните услуги, икономическото развитие на всеки от регионите задълбочава някои от дисбалансите", коментира Русинова във връзка с данните от анализа на ИСС, който констатира задълбочаване на демографските и социално-икономическите различия между районите в страната.
Един от основните изводи в анализа е да се работи дългосрочно за достъп до качествени публични услуги във всяко населено място, поясни Зорница Русинова.