„Както знаете, първите договори, които бяха сключени бяха за уханския вариант на COVID-19. Ваксините сега, които са най-нови, са ориентирани срещу новия вариант на вируса. Старите не създават толкова добър имунитет. Така че, ако сключваме нови договори трябва да сключим договори за новия тип ваксини.“
Така инфекционистът д-р Трифон Вълков аргументира защо България ще бракува ваксини срещу COVID-19.
Ето какво още каза той:
В момента в България има и трите адаптирани ваксини - две на Pfizer и една на Moderna, те съдържат ИРНК и на уханския вариант, и на Омикрон варианта. По препоръки на МЗ хора, които са били ваксинирани с предните варианти на ваксината, бустерната ваксина се осъществява с адаптирана ваксина. ЕМА не отдавна одобри и даде зелена светлина за поставяне на бустерни ваксини като първоначална ваксинация.
На всички ни се иска този вирус бързо да изчезне, но това няма да се случи. Поне не и в следващите години.
По отношение на ваксинациите се вижда, че в България темпа не върви както в Западна Европа. По информация на информационния портал напълно ваксинирани са около 33%.
Грипът си отива. Ако съдим по данните на НЦЗПБ, заболелите намаляват.
Децата могат да се ваксинират след 6-месечна възраст. Ако детето никога не е ваксинирано за грип, то първата му ваксинация трябва да е с две дози.