Коалицията „Продължаваме промяната-Демократична България” и партия „Възраждане” са големите победители в Пловдив на вота в неделя. В 49-ото Народно събрание отиват 12 избраници, като добрата новина е, че този път поне половината ще са от Пловдив, пише "Марица".
Трети ден от местните партийни централи няма коментар, макар че е ясно - всички са победители. ДБ - защото прередиха листата на коалицията с преференциите на Манол Пейков и изпращат с ПП по двама депутати, макар електоралната тежест в коалицията да е поне 3:1 за "Промяната". ГЕРБ - защото вдигнаха с над 1000 гласа подкрепата си в сравнение с миналата година. БСП - защото все пак оцеляха и си имат депутат. ИТН - защото възкръснаха от нищото 2 седмици преди Спасителя, ДПС - защото също имат народен представител от Пловдив, макар махалата да пасува на вота. И, естествено, "Възраждане" - защото те наистина надскочиха себе си.
Единствените губещи може би са Пловдив и неговите граждани. Защото, освен няколко претоплени манджи за градската железница и стандартните обещания за реформи, справяне с инфлацията и корупцията, от политиците не чухме нищо съществено. Нямаше и дебат за това в какъв град искаме да живеем и как политиците наистина ще го направят по-добро място за живеене. Но пък имаше интриги - вътрешнопартийни, междупартийни, коалиционни, държавнически и геополитически. От което хората в "Столипиново" явно нищо не разбраха и "Източен" реализира нов рекорд за най-ниска изборна активност.
Коалицията ПП-ДБ е убедителен победител на вота в неделя с внушителните 31,43%. Втората сила ГЕРБ-СДС увеличава с над 1000 гласа резултата си в сравнение с 2022 година, но въпреки това инкасира най-голямата загуба в Пловдив, откакто се явява на парламентарни избори. Разликата между ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС е 5075 гласа, като близо половината идва от район „Централен”. Макар именно в „Централен” ГЕРБ-СДС да постига най-високия си резултат от 27,01% подкрепа, партията на Бойко Борисов, който бе водач на листата в Пловдив, изостава от основния си опонент с 2465 гласа. Тук ножицата между първите две сили е близо 9% в полза на ПП-ДБ.
„Продължаваме промяната-Демократична България” печели в пет от шестте района на Пловдив, а ГЕРБ-СДС взима само „Източен”, където изпреварва опонента си с 226 гласа. Този район обаче е с най-малка тежест за общия резултат в Пловдив заради изключително ниската избирателна активност, която удари дъното в етническите квартали. Единствено в „Източен” трета сила е ДПС. Във всичките останали райони третата позиция е за „Възраждане”, която регистрира и най-големия ръст в Пловдив в сравнение с предишните избори, ако не броим обединения резултат на ПП и ДБ, които за пръв път се явяват заедно на избори.
В това има добра и лоша новина. Добрата е, че партията на Борисов продължава да е ключов играч на политическата сцена в Пловдив и не се срива, каквито прогнози имаше заради открития конфликт между местния лидер Иван Тотев и кмета Здравко Димитров.
Близо 30-те хиляди гласа, които листата за съветници на ГЕРБ събра на местните избори през 2019 г., се запазиха на пети поредни парламентарни вота, а в неделя партията дори направи малък ръст. Лошата новина е, че ГЕРБ може да загуби Пловдив наесен, ако не намери подходящ кандидат за кмет, който да привлече по-широка мажоритарна подкрепа. През 2019-а Здравко Димитров получи на първи тур одобрението на над 39 777 пловдивчани, или с над 10 000 гласа повече от листата на ГЕРБ.
Сега ситуацията е много по-сложна, защото хората на Борисов вече не са първа политическа сила в града и бъдещият им кандидат ще трябва да наваксва партиен вот, за разлика от 2019-а, когато зад претендента Славчо Атанасов не стоеше сериозна политическа сила. В този смисъл в неделя вечер за Иван Тотев и компания трябва да е светнала червената лампа. Защото битката за Пловдив наесен може да се окаже решаваща за бъдещето на ГЕРБ. Навремето партията на Борисов изгря на небосклона чрез местния вот, а сега има опасност пак заради него да залезе.
За разлика от националния резултат, който се оказа недостатъчен за първото място на вота в неделя, в Пловдив общата листа сработи и изстреля коалицията ПП-ДБ убедително на първото място. Цифрите показват, че ако изиграят правилно картите си и улучат ваксата с кандидата, победителите от вота в неделя ще са основен фаворит и за местните избори наесен. Ясно е, че обединението има сериозни амбиции и едва ли ще се задоволи с четиримата общински съветници, които ДБ има в действащия Общински съвет.
Без известни лица и сериозни аргументи в споровете за местните политики дебютантите в топ 3 на изборния резултат от „Възраждане” могат да се окажат ключов фактор за бъдещото управление на града. С над 18 000 гласа в Пловдив те постигнаха резултат от 15,94%, какъвто патриотичните формации под тепетата не са виждали от времето на Славчо Атанасов през 2007-а.
Хората на Костадин Костадинов бързо се научиха да говорят това, което най-много хора очакват да чуят, което им дава резерв да растат още. Освен това отдавна е известно, че Пловдив е най-русофилският град след Варна, което го прави добра почва за развитие на проекта, чийто фронтмен е известен с прякора си Копейкин, макар да се представя като пръв поборник на българския лев.
Всички останали участваха в неделното състезание под тепетата на олимпийския принцип - Слави отново си взе 5-те процента, БСП продължи с утаяването към дъното, а ДПС просто протегна ръка, за да си вземе депутатския мандат от 16-и МИР.
Когато говорим за Пловдив през призмата на националния вот, обаче винаги трябва да имаме едно наум. Защото местните избори, които всъщност са най-важни за бъдещето на града, нямат нищо общо с националните. Освен това Пловдив е уникален с големия брой силни и устойчиви местни проекти
Те обикновено пасуват за голямата политика, но вадят огромни ресурси, когато се зададат избори за кмет и Общински съвет. В този смисъл основните играчи няма да минат без подкрепата на малките патерици в опита да превземат кабинетите на пл. „Стефан Стамболов”.
Естествено, всички сметки засега са без кръчмар. Защото до местните избори през октомври може да има още едни парламентарни и картите пак да се разбъркат. А винаги е важно кой управлява държавата, докато народът гласува (разбирай - кой брои гласовете).
Това, което очакваме най-накрая да се случи, е да започне дебатът за Пловдив. И политиците да спрат да го водят със себе си, а да включат поне от кумова срама и гражданите. Защото те може би по-добре от партийните началници знаят в какъв Пловдив и каква България искат да живеят.
Както е казано: а дано, ама надали...