Политиците дължат обяснение към техните избиратели и към обществото, заяви пред БНР проф. Росен Стоянов - преподавател в Департамент "Медии и комуникации" в НБУ.
"Ясно беше още от самото начало едно - при липса на коалиционно споразумение с точно разписание и на управленска програма на ангажименти и задължения, разбира се и на разпределение на властовия ресурс, нямаше как да се състави устойчиво, прогнозируемо в по-дълъг период от време правителство. Всички бягат от думата "коалиция" като дявол от тамян, защото "Промяната" не желае по никакъв начин репутационно да се обвързва с ГЕРБ, срещу които въстанаха и на гърба на които те създадоха проекта си и спечелиха немалко гласове", коментира той.
"Свидетели сме на онова, за което може би не всички участници в процеса са били готови, а именно - дълбока като опитност, като експертиза в правенето на парламент, а не толкова във високо политическо ниво експертиза, в правенето на всекидневен парламент, каквато притежават т.нар. стари партии. С това се сблъскват в момента от "Промяната"", изказа мнението си проф. Стоянов.
Той е скептичен, че правителството ще се саморазпусне на основание на заявката на Николай Денков от началото, че ако не се случват нещата, за които са имали договорка, той самият ще подаде оставка и това правителство ще прекрати своето съществуване. Има много други варианти, посочи проф. Стоянов и напомни и ролята на ДПС като едни умели и политически хитри играчи.
"Не е невъзможно, особено с оправданието на невъзможността да се правят конфигурации с оглед на местните избори и неминуемия сблъсък в големите градове, да бъде разтурен и този парламент след правителството".
Проф. Стоянов отбеляза изказването на президента Румен Радев от тази сутрин, че "и в мирно, и във военно време той е главнокомандващ". Според него това не е просто критика, а предупреждение за бъдещи евентуални действия.