Бюджетът е от съществено значение за стабилността на държавата, но е важно да има дискусия в обществото за здравните приоритети и да се слушаме взаимно по тема “Здраве”. Здравеопазването е около 25% от това да бъдем здрави, а ние сме на едни от челните места в света по тютюнопушене, по употреба на алкохол, по ниска физическа активност и т.н. Това каза в студиото на bnt.bg зам.-председателят на Комисията по здравеопазване в НС Александър Симидчиев.
Депутатът от ПГ на ПП-ДБ допълни, че бюджетът е необходимост, но има и достатъчност, а той не е достатъчен. 8 млрд. са необходимото количество средства, но за да бъдат достатъчни за това да сме здрави, трябва да имаме и организацията, и взаимодействието между различните части на здравната система.
"Срещу тези пари има няколко иновативни подхода, които са стимули за това да се случат позитивните неща. Едно от тях е диференцирането на това до каква степен един общопрактикуващ лекар си изпълнява профилактичната програма за своите пациенти, той да получава по-висок процент при повече извършена дейност. Освен това трябва да има и информационни кампании, за да знаят хората за профилактичните програми, както и че ако посещават тези програми, те пазят здравето си."
Превенцията при всички здравни системи е от най-висока степен на важност. Има 6 млн. лева допълнително за специализация на млади кадри, категоричен е Симидчиев.
Обясни, че бюджетът не е бил подкрепен вчера заради преходните и заключителните разпоредби в документа.
"Там имаше два текста, които останаха неразбрани и в резултат на това колегите основателно в някои части, в други части - не дотам основателно, че не трябва да се прави така. Въпрос на предвидимост е, когато се появяват нови пазарни субекти, които нямат история, т.е. нови болници или нови дейности в съществуващи болници, и имат непредвидим ефект върху бюджетната рамка. Ако искаме да осигурим здравното обслужване при високо качество и надеждност на цялата система, ние трябва да имаме предвидимост", каза още депутатът.
Според него е редно там, където се изразходват парите, там да се провеждат и търговете, защото това ще е по-ефективно. Той смята, че болниците в България са повече от необходимото. Въпросът е как може да се направи така, че нуждите на пациентите да са напаснати към това, което имаме като ресурс в здравеопазването.