Отказът на Кирил Петков да посочи конкретни имена означава, че всеки от тази гилдия би могъл да влиза в отговора на бившия премиер и изказването му придобива статут на "публичен донос". Това коментира проф. Огнян Минчев.
Да плащат ли медиите на анализатори, политолози, социолози, изобщо за експертиза? Това дискутираха в интервю пред БНР политологът проф. Минчев, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски" и докторът по макроикономика и финансов анализатор Евгений Кънев.
"Фриволното и безотговорно говорене публично, и генерализациите в България са опасни. От друга страна сме свикнали с тях. Когато говориш за представители на нашата гилдия, въпреки че у нас всеки може да кажеq че политолог, социолог, експерт. Говорим за тази неприемлива ситуация, социологическите сондажи са картелизирани, не монополизирани и това произвежда деформации", коментира проф. Минчев.
И потвърди, че явлението с плащане с цел злоупотреба с експертиза в обществените науки, е очевидно и съществува:
"Не само аз и много други колеги са се фокусирали върху проблема, защото, ако тези науки се ползват за манипулиране на общественото мнение, това е и проблем и на тези науки и на общностите, които работят като експерти. Винаги е имало такъв проблем. Но при Кирил Петков имаме феномен, както и на цялостната групичка, която създаде ПП, поредната вълна юпита дошли тук. Те знаят всичко, те са на върха и гледат снизходително да бъдат поставени в местни рамки. Това е добре, но е и проблем, защото от Петков видяхме аспекти, които са неприемливи от разумна гледна точка."
Проф. Минчев бе категоричен, че когато си на политическото поле експертизата по отношение на политическия процес би трябвало да си я плащаш и да си я доставяш за твоята дейност.
"В България експертиза в политиката не е нужна, занимавам се с аналитична дейност, досега много спорадично ми е търсена експертиза", призна политологът.
Финансовият анализатор Евгени Кънев пък призна, че не може говори от името на всички анализатори.
"Акцентът е, че няма проблем всеки да получава за труда си пари, за мен проблемът е в медиите, които лансиран хора като независими анализатори, а те са пропагандатори, няма критика, няма реален анализ, а има опорни точки. Проблемът е в медиите и СЕМ, че не изискват декларации от анализаторите, че са независими", коментира д-р Кънев.
А проф. Огнян Минчев допълни, че е важно, че медиите не плащат за подобна услуга, да отидеш като експерт анализатор и да направиш определен коментар на базата на експертиза.
Анкета сред партньори на БНР в мрежата Евранет показа, че нито едно от радиата не плаща на политически анализатори.