Въпросът 10% или 11% да се увеличат пенсиите е измислен, защото в Кодекса за социалното осигуряване е казано ясно как трябва да стане това от 1-ви юли.
Това каза пред БНР доц. Жеко Милев, заместник-ръководител на катедра "Финанси" в УНСС, и обясни:
"50% трябва да се вземе предвид от ръста на инфлацията за 2023 г. и 50% от ръста на осигурителния доход. Като се сметне и се получават 10%. Когато се съставяше Бюджетът, в него бяха заложени 11% ръст, като това отразяваше прогноза, тогава данните не се знаеха.
Ако спазваме стриктно разпоредбите на нормативната база, би трябвало увеличението да е 10%, но понеже вече са залегнали числата в Бюджета по отношение на пенсиите с 11%, а и се намираме в предизборна обстановка, за мен беше логично да се стигне до увеличение от 11%".
Той подчерта, че всеки въпрос, свързан с пенсионната система, става централен, защото пенсионерите са значителна част от обществото.
"Основният въпрос е доколко пенсионната система у нас е устойчива. Главната реформа беше направена преди повече от 20 г. с въвеждането на втория стълб в системата. Още тогава бяха ясни негативните демографски тенденции у нас. Именно това е основната система, поради която всички очакваме, че първият стълб ще изпитва трудности и те ще стават все по-съществени в следващите години", коментира доц. Милев.