Като изходим от това, че все още не знаем какви ще бъдат резултатите от изборите, можем да кажем това, което твърдяхме и при предишния вот – „Има такъв народ” се ръководи от това какво е нужно на държавата, а именно – работещо правителство. Но искаме това да е парламент, съставен не на партиен принцип, а такъв с ясно поставени задачи и срокове, които да бъдат спазени. Готови сме да седнем и да разговаряме. Не сме готови да говорим за разделение на кабинета по квоти. Това коментира в ефира на „Здравей, България” зам.-председателят и водач на евролистата на „Има такъв народ” Ивайло Вълчев.
Той обясни, че от ИТН няма да приемат лидера на първата спечелила партия да стане министър-председател. „За кабинета, за който ние се борим, политическите лица трябва да стоят далеч”, заяви Вълчев и добави, че партията се стреми единствено към експертен кабинет. „Заявката за премиерски пост от страна на Борисов или ще отпадне, или ще бъде обект на разговори, така че да бъде оттеглена, за да се постигне нещо друго”, заяви още водачът на евролиста.
„От „Има такъв народ” следваме дясна политика. Партиите, които правят същото, са ГЕРБ, донякъде ДПС и „Демократична България”. Няма как да не разделяме „Продължаваме промяната” от „Демократична България”, при положение че ДБ са влезли в политическия живот, декларирайки десни принципи, а ПП показват абсолютно обратното”, обясни той.
Според Вълчев коалиция между „Има такъв народ” и БСП или „Възраждане” е възможна, ако е за идея, която наистина си струва.
Той представи Павела Митова, кандидат за депутат в 23 МИР в София. „Г-жа Митова се доказа като експерт в енергетиката, до степен, че нейното мнение да бъде чувано, зачитано и търсено. Тя е един от експертите, чиято дума „тежи” достатъчно”, поясни Вълчев.
По думите на Митова през януари и февруари България се е превърнала в нетен вносител на електроенергия, което не се е случвало до този момент. „В последните месеци на Народното събрание се взе някакво решение, за да се тушира моментният проблем. Когато говорим за компенсиране на енергийно бедните, трябва да разчитаме на електроенергийната система и да спрем с това раздаване на средства на калпак, включително и на големите електропроизводители”, обясни Митова.