Предстоят много по-сериозни дела срещу Доналд Тръмп и сред най-сериозното е във Флорида, в резиденцията „Мар-А-Лаго“ за боравене с квалифицирана информация. Става въпрос за документи, които отразяват дълбоко пазените тайни на САЩ - ядрените планове, които визират трети държави.
Това коментира бившият посланик на България в САЩ, дипломат и бивш депутат Елена Поптодорова пред БНР.
„По-тежкият проблем не е, че ги е изнесъл, и предшественици на Тръмп са го правили, но той е обвиняем, че се опитал да възпрепятства правосъдието. Прави опити да ги скрие и унищожи, и има доказателства за действията му“, обясни Поптодорова.
Тя прогнозира, че със събитията от последните два дни, признаването на Тръмп за виновен по всичките 34 обвинения, които му бяха повдигнати се слага началото на дълга съдебна сага.
„Зависи от делото във Флорида, срещу него има 34 обвинения. И може да се стигне до ефективна присъда“, каза Поптодорова.
Тя обясни, че на 11 юли официално ще се произнесена присъдата и „има някаква ирония в тези събития и това е, че осъждането на Тръмп ще бъде най-важното събитие в тази президентска кампания, а може би и въобще“.
Тя смята, че ще се обжалва присъдата:
"Нямам очаквания да успее това обжалване, не би имало правен обрат. Но това е по-скоро да няма официална присъда, печелене на време, докато върви кампанията."
„В момента на атака е подложена правосъдната система на САЩ. Назад във времето Тръмп, като говорител се опита да внушава идеята и поведе кампания за съмнение на изборната система на САЩ, когато оспори резултатите на предходните избори. Сега мисля, че е още по-тревожна картината. Ще започне оспорване не само на легитимността, но и независимостта на съдебната система на САЩ.
И това ще е манипулативно, защото 12-те съдебни заседатели в щата Ню Йорк се избират чрез лотария, жребии“, обясни Поптодорова и припомни, че прокурорът също е на изборна длъжност и „той не би могъл да компрометира себе си“.
Бившият посланик е категорична, че системата на САЩ е специално изградена по този начин, така че нито една власт да не може да контролира съдебната.
Но пък Конституцията на САЩ не предвижда възбрана върху осъдено лице. И според нея е недопустимо за тази най-висока позиция да може да се състезава лице със съмнителни морални и правни устои.
Относно президентската кампания в САЩ Елена Поптодорова коментира, че картината е динамична и от лека преднина от около процент на Тръмп пред Байдън, в последните дни проучванията показват 42% за Тръмп и 43,2% за Байдън.
„Това ни показва колко оспорвани ще бъдат резултатите и с колко малка разлика ще е победителят. Тези 5 или 6 щата, променящи гласа си, ще бъдат тези, които ще дадат окончателния резултат. Близо 1/3 от американците казаха, че ако Тръмп бъде осъден, няма да гласуват за него“, прогнозира бившият дипломат.
Относно Резолюцията на ООН за Сребреница Поптодорова коментира:
"Моят живот е преминал във МВнР и дипломацията, дори и като депутат в НС пак това съм правила. Гледам с тревога, как се развива дипломатическата ни служба, доколко е съхранен професионализмът от външни влияния. Можем да съжаляваме, когато хора, външни на професията и тематиката – Главчев, които са оправомощени да вземат решения, в чиято дълбочина дори не могат да вникнат."