Кой кой ще е след следващите избори, които са на 27 октомври. И какви са шансовете за кабинет, след като имаме отслабени ДПС и БСП… Пред ФАКТИ по темата говори политологът доц. Петър Чолаков.
- Доц. Чолаков, задават ли се интересни избори предвид това, че ДПС и БСП са в доста разклатена и слаба ситуация…
- Не знам дали ще бъдат интересни, но при всяко положение са възможни изненади. Просто парламент с ДПС, което се е раздвоило, ще бъде различен. Ясно е, че ДПС в следващия парламент няма да е това, което сме свикнали да е. До момента такава ситуация не сме имали. Знаем какво се случи с проекта ДОСТ и историята около Лютви Местан, но случаят с Пеевски е коренно различен. Даже бих казал, че той е кардинално различен. Ще си позволя да използвам едно такова леко бомбастично сравнение с денталната медицина – когато се вади мъдрец. Ваденето на обикновен зъб е като смяната на обикновените председатели в ДПС - като Местан, като Карадайъ. Докато случаят с Пеевски е като с мъдрец, които се е захванал много здраво в костта. Разбира се,
тук в ролята на зъболекаря трябва влезе Ахмед Доган, който обаче трябва да извърши операция върху самия себе си.
Нали Доган в някакъв смисъл е архитектът на конструкцията ДПС. Та тази операция е много сложна и затова правя закачката със зъба „мъдрец“. Иначе Пеевски надали може да бъде наречен някакъв извор на мъдрост, нали. Както и зъбите мъдреци нямат нищо общо с човешката мъдрост. Така че ситуацията е много особена в ДПС. От гледна точка на младостта може би човек, ако иска да се прави на интересен и да залага на Пеевски или Доган като бъдещо развитие на ДПС, е по-възможно да се заложи на Пеевски. Доган е много опитен човек, много авторитетен човек в самото ДПС. Но незаменими хора няма. Всъщност, Пеевски - малко или повече, си остава външен фактор в тази конструкция ДПС. Това, всъщност, е може би и основният му проблем.
- От феномен до пълен разкол. И това в рамките само на няколко месеца…
- Никой не го е очаквал. Аз също не съм мислил, че ще има такива драми в ДПС. Когато беше обявена тази идея с двамата съпредседатели, казах, че това е много рисковано, защото, ако там нещата не потръгнат, това ще доведе до напрежение не само в ДПС, а и в цялата държава. Ясно е, че България е една мултиетническа страна. Това някак го забравяме. Има едни около 13% от населението, които са турци, помаци, роми – ако се базираме на официалната статистика (б.р. - 8,4% турци, 4,4% роми).
Единственият начин, по който тези хора получаваха представителност, беше ДПС. От тях има разпръснати и в други партии, но те са много малко. Иначе какво е моделът на ДПС с няколко изречения. На един човек, който е агент на Държавна сигурност - в лицето на Ахмед Доган, му беше поверена тази конструкция с партия ДПС. Доган бе инсталиран в ДПС от върха на комунистическите служби за сигурност, защото трябваше да държи под контрол този етнос, за да не става югославски сценарий в България.
В замяна на това му бе обещано да прави каквото си иска - общо взето на принципа коли и беси.
Дали ще е почетен председател, дали ще е създател, лидер и т.н няма значение. И затова, грубо казано, така са се разпасали нещата там – защото правят каквото си искат и го смятат за добре. Всъщност, заради това сега гледаме какво става в тази корпорация ДПС. А разтрепери ли се тя, не само може да се разклати креслото на Доган, а може да се разклати и цялата държава. Затова е много опасно да има две ДПС-та. Едно на ръка, че привържениците на ДПС ще се чудят как ще бъдат представени, а и със сигурност една част от тях ще се чувстват излъгани. И ако вътре в този етнос започнат някакви брожения… Ситуацията е изключително деликатна и тя отива много повече извън рамките на българския национален интерес, отколкото ако говорим само за челен сблъсък между двама души, за да се разбере на кого ще му е по-твърда главата - на Доган или на Пеевски.
- Виждаме и още нещо характерно от време на време, което е на приливи и отливи. Това са закачките между Делян Пеевски и президента Румен Радев. И през този сблъсък ли Делян Пеевски се опитва да се позиционира в общественото пространство като фактор…
- Президентът Радев е фигурата, която е с най-висок рейтинг. Но в лицето на Пеевски виждаме един политик, който очевидно се опитва да се представи като различен от президента и неговите опозиции и ценности особено по отношение на войната в Украйна, на Русия и така нататък. Това е добър начин за Пеевски да потърси някаква легитимация, но не толкова във вътрешнополитически план, колкото във външнополитически. С тези стойки, които Пеевски прави на Радев, той цели да се покаже, че е много верен на НАТО и на евроатлантическите ценности. Преди време хора от кръга около Пеевски разпространиха сводка в колко много законопроекта е участвал Пеевски. Това бе като отговор във връзка с въпрос на един американски журналист. Пиарите на Пеевски пуснаха списък колко законодателни проекта той е инициирал. И целта бе да се направят мили очи пред евроатлантическите партньори. Тук има и друго интересно. Понеже има такава теза, че Доган е човекът на КГБ в България, а за Пеевски имаше информация от турските служби, че се е занимавал с контрабанда на цигари и има връзки с руски олигарси. Имаше такива публикации и разследвания. И какво излиза - колкото единият, толкова и другият имат отношение към евроатлантическите ценности.
- На фона на всичко това, което се случва, можем ли да очакваме да се сформира кабинет. Имаме слабо БСП, имаме ДПС на две, имаме ПП-ДБ, които на ръба оцеляха в коалиция, а ГЕРБ, ИТН и „Възраждане“ гледат отстрани…
- ГЕРБ сега са в най-добра позиция. При ГЕРБ не знам какво трябва да стане, за да се разклати властта на лидера Бойко Борисов. Всъщност, това е най-голямата ирония - Борисов се оказа по-стабилен от Доган. Това не знам дали някой го е очаквал. Това, образно казано, действително е печат за дълголетие. За Борисов това е уникален случай, който може да си го сложи в рамка. При ГЕРБ нещата не изглеждат по никакъв начин притеснителни. Въпросът при тях е, че те няма с кого да си дружат, за да направят кабинет. Един по-слаб Пеевски или по-слаб Доган, защото там ще се чака до последния момент да се види кой ще надделее, как ще им помогне.
Иначе, когато единият надделее, ГЕРБ първи ще се прегърнат с него, защото трябва да правят алъш-вериш.
Това е ясно, ще си станат и бъдат първи приятели. Но тук въпросът е, че при разделено и слабо ДПС – само с Доган или само с Пеевски, няма да им стига аритметиката за мнозинство в парламента. Трябва да има и трети. В момента не виждам от ПП-ДБ да изгарят от желание да направят„сглобка 2“. Така че, според мен, редовно правителство много трудно ще се състави в тази ситуация. След вота парламентът ще бъде съвсем разпокъсан. Ако имаме и две крила в БСП. Партията също е в „перестройка“, защото вътре в кошера не се знае дали пак ще имаме „царица майка“, или ще имаме нов „цар“.
Отидете към основна версия
9 Септември, 2024 12:07 7 479 52
Доц. Петър Чолаков пред ФАКТИ: Това е най-голямата ирония - Борисов се оказа по-стабилен от Доган
Доган бе инсталиран в ДПС от върха на комунистическите служби за сигурност, казва политологът
Снимка: NovaNews
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.
Поставете оценка:
Оценка 4 от 31 гласа.