„Резултатите по проекта на Министерския съвет за изработване на нова политика за държавните такси е от изключително значение както за намаляване на административната тежест за гражданите и бизнеса, така и за постигане на общите цели на Оперативна програма „Административен капацитет”. С тези думи ръководителят на програмата Моника Димитрова-Бийчър откри днешната конференция по проекта, финансиран от ОПАК: Политика за таксите в съответствие с обществените отношения – условие за добро управление, изпълняван от Администрация на Министерския съвет. „Определяме този проект като един от ключовите за оперативната програма и се надявам той да стане част от визитната картичка на ОПАК”, каза Моника Димитрова. Проектът се изпълнява по Приоритетна ос І „Добро управление”, подприоритет 1.3 на ОПАК: „Ефективна координация и партньорство при разработване и провеждане на политики”.
Управляващия орган на ОПАК предостави над 1,8 млн. лв. за изготвяне на проекти за: нов Закон за таксите, Специализирана методика за оценка на въздействието от въвеждането или актуализирането на таксите, Методика за определяне на размера на таксите и Единна тарифа за типови административни услуги. Идентифицирането на необходимостта от изработването на подобна тарифа е само един от резултатите по проекта. След направен финансово-икономически и правен анализ на действащата нормативна уредба (на 326 бр. нормативни актове) по отношение на таксите е констатирано, че за сходни услуги, вкл. по отношение за административните разходи, с различни действащи тарифи са определени различни такси, размерът а които в редица случаи се различава съществено до няколко пъти. Анализирана е и възможността в тарифата да попаднат изцяло или частично таксите за регистрация. Направен е и анализ за въздействието върху бюджета при прилагането на Единната тарифа за таксите.
Изработването на нормативните документи е обсъдено с представители на заинтересованите страни – Министерството на финансите, Министерството на икономиката и енергетиката, структури на гражданското общество (Съюза на потребителите, Икономически и социален съвет и др.) и национално признатите организации на работодателите. До месец септември окончателните варианти на проект на закон, методика и тарифа предстои да бъдат внесени за разглеждане от Министерския съвет.