Отидете към основна версия

985 20

"Зелено движение": България няма актуални планове за управление на речните басейни

  • зелено движение-
  • реки-
  • водни басейни

Правителството спешно да преработи представените некачествени проекти

"Зелено движение" настоява за бърза и качествена преработка на плановете за управление на речните басейни в България, съобщават от пресцентъра на партията.

На 30 септември 2024 г. изтече 6-месечният срок за становища по обществената консултация за проектите на Световната банка за Плановете за управление на речните басейни (ПУРБ)за периода 2025 - 2027 г., а към момента все още действат ПУРБ, валидни за периода до 2021 г., посочва "Зелено движение" и обръща внимание, че проектите за водните планове на Световната банка бяха досега неведнъж критикувани. Процесът по изготвяне на актуални планове е забавен с години, като дори през 2022 г. се наложи с изменение на Закона за водите срокът да се удължи официално.

От партията посочват, че тези планове са важни, понеже те постановяват къде са водите и водните басейни на България и какви са управленските мерки по осигуряване на достъп до ползването им и опазване на количеството и качеството им и припомнят, че през тази година в страната 620 населени места с приблизително 520 000 жители са нямали гарантиран достъп до питейна вода.

Анализ на "Зелено движение", изготвен през 2023 година, показва, че част от щетите и жертвите на наводненията в община Царево се дължат и на липса на картиране и планиране на водните обекти в общината - тъй като те не фигурират в ПУРБ, не са отразени и речните им тераси като забранени за застрояване, както и публичната и пътната инфраструктура не е съобразена с наличието на водни обекти. Все повече райони на България страдат както от засушаване, така и от проливни наводнения. Климатичните модели предвиждат тези тенденции да се задълбочават.

В бъдещите Планове за управление на речните басейни трябва да бъде заложено картиране на всички водните ресурси на България, средства за теренна и документална работа за тях, ясни мерки на забрани и ограничения в прилежащите им терени, както и засилен контрол са ключови за бъдещето на страната, категорични са от "Зелено движение" и отбелязват, че към момента становищата, подадени към Министерството на околната среда и водите, са силно негативни. Мерките, предложени за управление на водите на регионално ниво, са важни за природата, като тя се отразява пряко на здравето и поминъка на хората. Управлението на териториите на крайречните гори и заливните тераси са под силен икономически натиск - за сеч, добив на инертни материали, заустване и изхвърляне на отпадъци.

"Зелено движение" настоява правителството спешно да преработи представените некачествени проекти, като аргументирано отговори и възприеме предложените в подадените становища мерки от експерти. Според тях е недопустимо с 4 години закъснение и с 24 милиона лева похарчени България все още да няма адекватни инструменти - мерки за управление на водите и контрол върху тях, - с които да защити здравето и достъпа до вода на гражданите.

В прессъобщението се уточнява, че първоначално плановете за управление на речните басейни (както и за риска от наводнения) е трябвало да започнат действие през 2022 г., като настоящите са приети с действие 2016-2021 г. Заплатени с щедро финансиране от Европейския съюз и с четиригодишно закъснение, проектите обаче са силно критикувани. Проектът BG16M1OP002-1.017-0001-C01 "ПУРБ 2022-202 с бенефициент дирекция "Управление на водите" и партньори басейновите дирекции е финансиран от Кохезионния фонд на Европейския съюз по Оперативна програма "Околна среда 2014-2020 г." и се изпълняваше с консултантска помощ от Международната банка за възстановяване и развитие (МБВР) по споразумение от 2018 г. Заради завареното забавяне екипът на ЗД в екоминистерството в края на 2021 г. удължи срока с една година, но се вижда, че общото забавяне е от над 4 години, а качеството на проектите е повече от ниско, въпреки щедрото финансиране - Общата стойност на проекта е 24 000 000 лв., от които 85% или 20 400 000 лв. са средства от Кохезионния фонд (КФ) на Европейския съюз (ЕС) и 15% или 3 600 000 лв. са национално съфинансиране.

Поставете оценка:
Оценка 1 от 2 гласа.

Свързани новини

Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове