Отидете към основна версия

3 191 12

Откриха отпечатъци от пръсти по рисунки в неолитна пещера

  • неолит-
  • изкуство-
  • археолози-
  • социално занимание-
  • мъже-
  • жени-
  • иберийски полуостров-
  • неолитно скално изкуство

Изследване на пръстовите отпечатъци, оставени в пещерата Лос Мачос преди хиляди години, разкрива възрастта и пола на художниците

Снимка: shutterstock

Преди малко повече от 7000 години, мъж на около 30 години и негов по-млад спътник решили да потопят пръстите си в охра, с която да изрисуват стените на плитка пещера в Южна Испания с антропоморфни, кръгли и геометрични форми, пише вестник Guardian.

Днес, благодарение на пръстовите отпечатъци, които тези древни художници са оставили в естествения заслон Лос Мачос в провинция Гранада, изследователите успяват да определят пола и възрастта им.

Изследването, проведено от експерти от университета в Гранада, университета Дърам и автономния университет в Барселона, разкрива, че картините, датирани са около 5500 до 2500 г. пр. н. е., са рисувани от 36-годишен мъж и по-младия му спътник, който най-вероятно е бил жена.

Това откритие на археолозите показва, че по онова време изкуството е било по-скоро социално занимание, отколкото индивидуално, а също така и че се е практикувало и от двата пола.

Авторите на изследването, публикувано в сп. "Античност", анализирали отпечатъците - пръстовите линии и разстоянието между тях (известно е, че те са различни според възрастта и пола). Резултатите показали, че някои от отпечатъците са на мъж на 36 години, а другите - на по-млада жена на не повече от 20 години, или на младеж. Специалистите не могат да кажат дали принадлежат на хора от една общност.

"От наша гледна точка, ако двама души участват в създаването на рисунката, това означава, че тази дейност е била социален, а не индивидуален акт", заяви д-р Мартинес-Севиля от екипа.

Той признава, че макар, с колегите му никога няма да разберат връзката между двамата неолитни артисти, нито значението на образите, които са оставили след себе си, това изкуство, запазило се през хилядолетията, говори само за себе си.

„Районът, в който се намират, и фактът, че не са били сменени или зацапани от други рисунки, създава усещането, че това е било много важно място и трябва да е имало наистина важна символика за тази общност“, казва още археологът.

Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 6 гласа.

Свързани новини