2 Май, 2024 19:46 1 199 27

Изследване на "Галъп": 53% от българите се определят като религиозни

  • църква-
  • доверие-
  • галъп

Половината нашенци имат доверие в църквата, сочи изследването

Изследване на "Галъп": 53% от българите се определят като религиозни - 1
Снимка: Фейсбук

49,7% от българите имат доверие в Църквата, показват данните от национално представително изследване на "Галъп интернешънъл болкан", проведено за БНТ през април. 34,1% признават, че не вярват на институцията, а 16,1% не могат да дадат категоричен отговор, предаде ФОКУС.

Църквата е сред институциите, които традиционно се ползват с високо доверие сред обществото ни. Тези нагласи се запазват стабилни през последните години, като доверието варира между 40 и 50 на сто. На фона на отношението към други институции, особено тези на държавната власт, Църквата сякаш остава по-встрани, нагласите към нея са стабилни, без резки пикове и спадове, макар че наличието на скандали и обвинения не е изключение и за тази сфера на обществените процеси у нас. Показателно е, че погребението на патриарх Неофит през март тази година беше определяно като едно от събитията, които в най-голяма степен обединиха обществото ни, посочват от "Галъп".

Сравнително положителните нагласи към църковната институция обаче не могат да бъдат приравнени към отношението към религията и вярата в Бог. Глобално изследване, проведено от Световната асоциация "Галъп интернешънъл" (2022), показва, че обществото ни е сред умерено религиозните (средно за света 61% се определят като религиозни; средно за ЕС - 43%). Българите са по-скоро скептици, но в последните години в някои отношения у нас има и известна динамика.

У нас 53% заявяват, че са религиозни. Близо една трета (29%) не се възприемат като религиозни хора, а една десета са атеисти (9%). Други 10 на сто не могат да преценят как да отговорят. Страната ни е по-скоро в средата (или дори малко под нея) на "класацията“ по декларирана религиозност – под средните нива в глобален мащаб, но далеч от крайно ниските нива, които са наблюдават в други държави. България е близка по нагласи до другите източни държави от ЕС. Обществото ни обаче е по-религиозно в западноевропейските държави.

Тези нагласи и у нас се запазват по-скоро стабилни през последните години – делът на определилите се като религиозни остава същият, но и атеизмът като че ли расте. Минимален спад има сред дела на заявилите, че по-скоро не са вярващи. През 2014 г. отново една втора (52%) от българите се определят като религиозни. 36% тогава казват, че не са вярващи, а 3% са атеисти. Няколко години по-късно, през 2016 г., нагласите са на практика същите – 51% се определят като религиозни хора, 36% – като нерелигиозни, 3% са атеисти, а останалите не могат да отговорят.

И у нас, както и в повечето държави по света, вярващите в съществуването на Бог (58%) изглежда са повече от определящите се като вярващи изобщо. Близо една четвърт смятат, че Бог няма, а 15% не са съвсем сигурни. Малцина не знаят как да отговорят. Отговорите на българите отново се доближават до средните, регистрирани за ЕС – по-близко до тези на респондентите от източните държави на Съюза. Вярата в съществуването на Бог у нас се запазва на същите декларирани нива през последните години.

Изследването е проведено за БНТ между 28 март и 5 април 2024 г. сред 805 души по метода "лице в лице" с таблети. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Максималното стандартно отклонение е ±3,5% при 50-процентните дялове. 1% от цялата извадка е равен на около 54 000 души.

Глобалното изследване на Световната социация "Галъп интернешънъл" обхваща общо 57 768 души, интервюирани в 61 държави от целия свят. Във всяка държава през периода август - октомври 2022 г. са интервюирани около 1000 души по метода "лице в лице", по телефона или онлайн. Статистическата грешка в изследването е в диапазон ±3 - 5% при доверителен интервал - 95%.


Поставете оценка:
Оценка 1.8 от 5 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Чуденка

    3 19 Отговор
    Стряскащо число
    Най-често хора без капка рационално мислене, кълвящи на руски фейкове и пропаганда
    Има и изключения но това потвърждава правилото
    Аминче и весели празници

    Коментиран от #8

  • 2 Жалко

    12 2 Отговор
    Даже от 1000 души по-малко от половината вярват на църквата. Един архиерей да срещнеш и вярата ти ще избяга с него и лимузината му, като блудница.
  • 3 ИВАН

    11 4 Отговор
    Църквата със скъпите коли, далаверите с имоти, а в някои стари църкви унищожиха старите стенописи, уж да ги реставрират и нарисуваха някакви гротескни плесканици .... гнусна работа, отврат
  • 4 ТТТ

    9 1 Отговор
    Например по време на ковид кризата добре, че бяха поповете, щото иначе нямаше да сме на второ място по смъртност, а щяхме да сме на първо. Българина не знае в какво да вярва, щото е неук и неграмотен.
  • 5 ХАХАХА

    6 1 Отговор
    Разбира се ,че всеки вярва в нещо ,а дали точно в Бог не е много сигурно ,но е естествено ,когато изпаднеш в беда да се молиш всичко да отмине без последици и ако не го правиш значи не си човек.
  • 6 МаДа

    7 7 Отговор
    Пълни глупости.
    Може да са вярващи 0.53% или 5.3%.
    Работя със, и познавам страшно много хора. Досега не съм видял 1 да вярва в дядо мраз.
  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 Знам

    10 1 Отговор

    До коментар #1 от "Чуденка":

    Да се смирим предлагам.
    На Господ да се помолим да ни прости греховете, волни или неволни, в делата или помислите ни, защото сме грешни хора.
    И на Господ да се помолим, да пази България и православния български народ.
  • 9 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 11 да де

    6 2 Отговор
    Да и най-вече тиквата от Банкя, другаря комунист се кръсти на петолъчка и като целува ръка на попа ще му извади ръката от рамото
  • 12 БеГемот

    2 6 Отговор
    Уфце!Ей тия гласуват за Тиквата!
  • 13 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 14 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 15 Роза

    7 3 Отговор
    Човек може да е вярващ и без посредничеството на църковните служители!Лично аз се отнасям с недоверие към деветдесет процента от тях!
  • 16 Религиозни ?

    3 0 Отговор
    Или вярващи ?! Щом тъй се определят - ясно !
  • 17 ЕДГАР КЕЙСИ

    6 1 Отговор
    КОМУНИСТИТЕ СЕ "ИZKAPBAT" ZA .............. HAЙ ВЯРВАЩИТЕ ХРИСТИЯНИ .........., ФАКТ !
  • 18 Ти си

    9 1 Отговор
    Ловят се на бас че по-малко от 1 % от 53% вярващи могат да кажа наизуст Отче наш ......
  • 19 Ганьо и ракията

    4 2 Отговор
    Булгарина вярва само в ракията, цигарите, псувните, кебапчетата и чалгата. Човек, който псува всичко наред, пие алкохол всяка вечер, който е нетърпелив на пътя с превозното средство и използва клаксона, с 150 кила шкембе тумбак не може да е християнин или пък да се нарече вярващ или духовен човек

    Коментиран от #23

  • 20 Гост

    3 1 Отговор
    805 интервюирани души са около 1% от населението на България.
  • 21 Хайде бе

    1 1 Отговор
    По скоро е мода, пак пък религиозни и то д 21 век ..

    Коментиран от #24

  • 22 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 23 Злогош

    1 0 Отговор

    До коментар #19 от "Ганьо и ракията":

    И какво пречи ба хората които описваш да са добри християни ? Ти ли си мерилото за вярващ и духовен човек?
    ....Който е безгрешен да хвърли първия камък .....

    Ти си някакъв болник който злобее срещу хората които напук на всичко ядат , пият , пушат, кила трупат и се забавляват с музика по техен вкус !
  • 24 Евро Пейка

    1 0 Отговор

    До коментар #21 от "Хайде бе":

    За камиларите не е мода , вземат всичко на сериозно и за една грешна дума против вярата им и пророка им са готови да ти тезнат зелката , нищо че сме в 21 Век.
  • 25 Исторически парк

    2 0 Отговор
    47% безбожници затова сме на тоя хал!
  • 26 Ивелин Михайлов

    1 1 Отговор
    Най-големият Исторически парк в света до Варна построи 2 църкви и дари 1 икона на Варна

    Коментиран от #27

  • 27 Чораповорумен

    1 0 Отговор

    До коментар #26 от "Ивелин Михайлов":

    Но и придоби хиляди имоти с неясни средства