Почина актрисата Слава Георгиева, чийто творчески път в продължение на повече от 45 години бе свързан с Ловешкия драматичен театър. Това съобщиха от община Ловеч, изказвайки съболезнования на близките, приятелите и колегите на известната ловешка актриса.
„…Дарба на великолепна и търсеща актриса!
Великодушен приятел и добър човек!
Низ от възходящи успехи!
Богата ерудиция и култура!
Отзивчивост и огромна любов към Ловешкия театър!
Талант!
Професионализъм!
Завладяваща емоционалност!
Искреност!
Ангажираност!...
Бяха срещите с актрисата Слава Георгиева…
Бяха вълненията и радостите от добрите спектакли…
Бяха разочарованията и драмите на сърцето и духа…
Бяха шегите и творческото напрежение…
Беше изкуството на театъра…
Беше животът, който ни сближаваше с нея…
Всичко това беше…
Сбогом, Слава!“.
С това трогателно послание в социалните мрежи отдадоха последна почит на Слава Георгиева колегите ѝ от Драматичен театър – Ловеч.
Актрисата Слава Георгиева е носител на званието „Заслужил гражданин на Ловеч“ за дългогодишната си театрална, обществена и културна дейност на територията на общината, както и за изключителния ѝ принос за развитието и популяризирането на българската култура и изкуство. Това бе официално обявено по време на празника на града – 11 май. Поради заболяването, с което се бореше, Георгиева не успя да присъства на тържеството.
Сред значимите роли на Слава в Драматичен театър – Ловеч, са Лора в "Стъклената менажерия", Аби в „Любов под брястовете“, Таничка в "Чудо", Мариола в "Татул", сестра Речид в "Полет над кукувиче гнездо", Султана в "Железният светилник", Вида в "Грехът Златил", майката в "Майстори", Бистра в „Когато гръм удари“, Г-жа Уорън в „Професията на госпожа Уорън“ и много други.
"...Удоволствие е да видя актриса от изчезващ тип в лицето на Слава Георгиева. Така се случи, че в последните два сезона я гледам в няколко роли и съм респектирана и развълнувана от отношението и към "театъра в нея" Помня я в "Бащата" на Стриндберг - един спектакъл на Юлия Огнянова според мен незаслужено и снобски пренебрегнат от съсловието при гостувнето му в София, където тя постигаше сложният обем от жертвоготвност на стриндберговите жени. В "Севда" на Валерий Парликов, Слава ме очарова с рядко срещанота за зряла актриса "лудост" - способността и да тръгва по смътната диря на шантави предизвикателства,не да отговори, а да зазвънти на необичайни честоти, да се хвърли в опасните води на трудно комуникиращ есксперимент без щадене, без примадонщини, без суета", написа за нея театроведът Аве Иванова преди няколко години в сп. "Театър".
В киното помним актрисата като една от трите мойри от филма "Роза Дамасцена". Слава Георгиева работеше и с учениците от Езиковата гимназия в люляковия град.
Погребението на актрисата Слава Геолгиева ще бъде в град Царево, област Бургас, днес – 29 юли, от 11.00 часа.