С придобиването на китайска керамика на стойност 1 млрд. паунда Британският музей ще получи дарението, което се смята за най-високата стойност, получавана някога от музей в Обединеното кралство.
Попечителите на фондация „Сър Пърсивал Дейвид“, която е собственик на произведенията, ще дарят 1700 експоната след 15-годишен заем на лондонския музей. Благотворителната фондация представлява покойния британски бизнесмен, който преди смъртта си през 1964 г. е събирал предмети в Европа, Япония, Хонконг и Китай.
Директорът на Британския музей, д-р Никълъс Кулинан, заяви, че това е „несравнима частна колекция“. Творбите са предоставени на музея от 2009 г. и са изложени в специално проектираната двуезична зала 95.
Сър Пърсивал Дейвид е роден в богато семейство в Бомбай през 1892 г. и наследява баронство от баща си, както и собствеността върху семейната компания. През 1914 г. бизнесменът се премества в Лондон, откъдето започва да колекционира голямо количество китайско изкуство и книги.
Попечителите на фондация „Сър Пърсивал Дейвид“ казват, че той е искал частната му колекция да бъде използвана за информиране и вдъхновяване на хората. Д-р Кулинан заяви, че е „смирен от щедростта на попечителите на фондация „Сър Пърсивал Дейвид“.
Той добави: „Тези прочути предмети добавят специално измерение към нашата собствена колекция и заедно предлагат на учени, изследователи и посетители по целия свят невероятната възможност да изучават и да се наслаждават на най-добрите съществуващи образци на китайското майсторство.“
С дарението броят на китайската керамика, съхранявана от Британския музей, ще достигне 10 000 експоната, което го превръща в една от най-важните колекции от такива предмети на всяка обществена институция извън китайскоезичния свят.
Сред акцентите в дарението на фондацията са вазите „Давид“ от 1351 г., които с откриването си направиха революция в датирането на синята и бялата керамика.
Колекцията включва и "чаша пиле", използвана за сервиране на вино за император Ченхуа, и изделия от Ру, изработени за двора на династията Северна Сун около 1086 г.
Председателят на Фондацията за китайско изкуство „Сър Пърсивал Дейвид“ Колин Шиф заяви, че дарението е постигнало трите основни цели на сър Пърсивал. Според него те са били: „да запази непокътната неговата уникална колекция, да запази всички експонати на публично място заедно и да гарантира, че колекцията ще остане вдъхновение и образование за бъдещите поколения“.
Министърът на изкуствата сър Крис Брайънт добави: „Развълнуван съм, че тази световноизвестна китайска керамика сега ще бъде изложена за постоянно в Британския музей, където колекцията ще обучава и просвещава бъдещите поколения в продължение на много години. Безкрайно съм благодарен за този феноменален акт на щедрост и силно се надявам, че той ще помогне да се създаде тенденция за други.“
След приключване на дарението експонатите ще бъдат предоставени на Шанхайския музей в Китай и на музея „Метрополитън“ в Ню Йорк като част от подкрепата на Британския музей за изложби по целия свят.
Окончателното прехвърляне на собствеността на Британския музей ще зависи от съгласието на Комисията по благотворителност.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 хъхъ
12:05 14.11.2024
2 Сталин
12:08 14.11.2024
3 е..........
12:20 14.11.2024
4 Сандо
12:35 14.11.2024
5 Истината съм аз
Тея паници сигурно на черния пазар струват 20 милиона ,,,,,а тия 1 милиард ...ха ха
Уникална е на Божков колекцията ,която Гешев открадна и я пуснаха на черно да я продават ...дето я носеха в найлони все едно картофи .
13:47 14.11.2024
6 фен на сидеров
18:24 14.11.2024