Отидете към основна версия

2 085 8

Български културен десант в Париж с поредица от мероприятия на УниБИТ СНИМКИ

  • унибит-
  • рибен буквар-
  • образование-
  • париж

Университетът отбеляза на високо ниво грандиозния двувековен път на светското образование

Снимки: УниБИТ

През 2024 година в културния календар на Световната организация за образование, наука и култура – ЮНЕСКО беше включена забележителната за нас българите 200-годишнина от издаването на „Буквар с различни поучения“ станал известен като „Рибен буквар“, издаден през 1824 г. от възрожденеца д-р Петър Берон“.

По този повод Университетът по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ) организира поредица от научни и културни прояви, с които отбеляза на високо ниво грандиозния двувековен път на светското образование.

Началото беше поставено през месец септември 2024 г. когато в Каталунската столица Барселона, УниБИТ организира и проведе кръгла маса и изложба, посветени на 200 годишнината от излизането на един от първите в Европа и първия български светски учебник.

На 14 ноември 2024 г. съвместно УниБИТ, Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и Националната Комисия за ЮНЕСКО при Министерството на външните работи на Република България представиха изложба и научни доклади пред широка аудитория, свързани с делото на забележителния българин д-р Петър Берон. Домакин на събитието беше Българският културен институт в столицата на Франция – Париж.

Само ден по-късно, в салоните на Българското посолство в Париж се състояха две важни културни събития – Откриване на изложба и награждаване на изключителната Силви Вартан. С бурни аплодисменти ентусиазираната публика посрещна възторжено световноизвестната певица и актриса, родената в България Силви Вартан и нейният съпруг – известния американски актьор и продуцент Тони Скоти. След изслушване на химните на страната домакин – Франция и на Република България – ректорът на УниБИТ проф. Ирена Петева и г-жа Силви Вартан прерязаха лентата и откриха официално изложбата „Непознатият Рибен буквар“. Проф. Красимира Александрова – директор на Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“ и нейната колежка – един от създателите на изложбата д-р Бояна Минчева, както и доц. Васил Загоров от УниБИТ представиха редки старопечатни книги и запознаха гостите с интересни факти отразени в експозиционните пана. Изложбата ще бъде експонирана и в централната сградата на ЮНЕСКО и отворена за посетители на Световната организация на 10 декември тази година.

Началото на церемонията по удостояването на г-жа Силви Вартан беше поставено с емоционално слово от проф. Стоян Денчев. Зам.-ректорът на УниБИТ - проф. Тереза Тренчева представи подробна биография на именитата певица и актриса, а ректорът на УниБИТ – проф. Ирена Петева връчи полагащите се за съответното почетно звание „PROFESSOR HONORIS CAUSA” регалии.

След като беше удостоена с почетното звание, Силви Вартан с прочувствено слово на български език благодари на УниБИТ. С бурни аплодисменти и повлиян от думите на Силви Вартан, проф. Денчев ѝ предложи, и заедно с нея запя „Я кажи ми облаче ле бяло“. Всички присъстващи се включиха в това прекрасно акапелно изпълнение. В края на тържеството проф. Денчев връчи на г-жа Вартан от името на Централния кооперативен съюз специален плакет, както и подарък с безценното българско розово масло.

Запознат с предварителните очаквания на певицата Стоян Денчев подари на Силви Вартан любимите ѝ български подправки, чубрица, джоджен, шарена сол, лютеница и овчи кашкавал.

Специален гост на събитието беше и известният български скулптор г-н Вежди Рашидов, който минути след награждаването на г-жа Силви Вартан произнесе прочувствено слово, правейки лиазон между ролята и значението на инициативите на УниБИТ като образователна, научна и културна институция и световната популярност на Силви Вартан, свързана по естествен начин с българската култура.

Поставете оценка:
Оценка 4 от 4 гласа.

Свързани новини