Отидете към основна версия

9 825 4

16 септември - Международен ден за защита на озоновия слой

  • озон-
  • международен ден-
  • оон

„Глобалният озонов слой, включително озонът в полярните региони, вече не намалява, но все още не се и увеличава“, заяви Лен Бари

Снимкa: Shutterstock

Международният ден за защита на озоновия слой се отбелязва от 1995 г. по решение на Общото събрание на ООН от 19 декември 1994 г. в деня на подписването на Монреалския протокол за защита на озоновия слой.

Озоновият слой представлява естествен защитен филтър срещу вредните ултравиолетови лъчи от слънцето, които причиняват слънчево изгаряне, катаракта и рак на кожата.

Първите наблюдения на сезоннопоявяващата се озонова дупка над Антарктика са направени през 1970 г., а през 80-те в глобален мащаб се вдига голяма тревога, след като е установено, че влошаването става под въздействието на масовото използване на редица вещества:

– Фреони – използвани в хладилната техника;

– Халони – използвани в пожарогасителите;

– Различни разтворители и пестициди.

Веднъж изпуснати в атмосферата, озон–разрушаващите вещества се издигат бавно и достигайки озоновия слой, започват да го разрушават.

Това кара 196 страни да се присъединят към Протокола от Монреал за забрана на използването на тези вещества.

„Глобалният озонов слой, включително озонът в полярните региони, вече не намалява, но все още не се и увеличава“, заяви Лен Бари, ръководител на изследователските дейности при Световната метеорологична организация след мащабно наблюдение на озоновия слой.

Според предвижданията на 300-те учени, които са провели 4-годишно наблюдение на озона, озоновият слой в стратосферата ще бъде възстановена до нивата от 1980 г. и това ще стане в периода 2045-2060 г.

Монреалският протокол за веществата, които нарушават озоновия слой е подписан на 16 септември 1987 г. Документът е ратифициран на 30 юни 1988 г., влиза в сила на 1 януари 1989 г. Ревизиран е 4 пъти (1990 г. - в Лондон, Великобритания, 1992 г. - в Копенхаген, Дания, 1995 г. - в Монреал, Канада и 2001 г. - в Пекин, Китай) във връзка с последните научни постижения.

Протоколът предвижда мерки за намаляване на производството и употребата на вещества, разрушаващи озоновия слой. Той съдържа график, според който развитите страни, които са го ратифицирали, трябва постепенно да спрат производството на веществата, смятани за особено опасни за озоновия слой.

Поставете оценка:
Оценка 2.7 от 6 гласа.

Свързани новини