На 19 ноември отбелязваме Световният ден на тоалетната. Той е иницииран от ООН с цел повишаване осведомеността на хората по света по проблемите свързани с канализация и хигиенни условия, пише nationalgeographic.bg.
В съответствие с програмата за устойчиво развитие, ООН обявява 19 ноември за Световен ден на тоалетната. Целта е повишаване осведомеността на хората по света по проблемите свързани с канализация и хигиенни условия и за необходимостта те да бъдат решени. Днес 892 милиона души продължават да облекчават естествените си нужди на открито. Това води сериозни последствия за околната среда и тяхното здраве. Замърсените води, които по-късно консумират, причиняват заболявания като диария. Те са причина за смъртта на 361 000 деца на възраст под 5 години, на годишна база.
Концепцията за отпадъците не е присъща за природата. В природата, след края на жизнения си цикъл, ресурсите естествено се рециклират и запазват баланса. Според предложение на ООН от 2018 г., в някои случаи е достатъчно да се възпроизведат тези естествени цикли, за да се намери решение на някои от най-важните проблеми, свързани със санитарната защита в някои части на света.
Природата зове и ние трябва да чуем. Затова Фондация We Are Water се присъединява към кампанията "Когато природата зове, имаме нужда от тоалетна". Фондацията организира конференция за обсъждане и представяне на решения за канализация, които работят в хармония с околната среда и дават възможност на общности да управляват отпадъците си с наличните ресурси.
Представени бяха и проекти, насочени към подобряване на санитарната ситуация навсякъде по света. Милиарди хора нямат тоалетни и не могат да отговорят подобаващо на естествения призив на своите физиологични инстинкти.
Тази липса на тоалетни означава, че в голям мащаб човешките изпражнения не се отвеждат или третират: - 60% от световното население, около 4,5 милиарда души, няма тоалетна в домовете си; - водата и почвата, които поддържат човешкия живот се замърсяват; - 1,8 милиарда души пият вода, която може да бъде заразена с изпражнения.
Санитарните решения, основани на самата природа, се използват най-много в екосистемите за третиране на човешките отпадъци, преди да се върнат в околната среда. Повечето от тези решения са насочени към опазването и управлението на растителността, почвите и влажните зони, включително реките и езерата.
Някои от тези решения са: Тоалетни с торище, което събира и обработва човешките фекални отпадъци от тоалетните и по този начин осигурява торове за земеделието. Създадени от човека влажни зони и тръстикови масиви, които филтрират отпадъчните води, преди да се върнат в реките. До 2030 г. трябва да постигнем Целите за устойчиво развитие (SDGs), сред които Цел 6 (SDG 6) "Осигуряване на достъпност и устойчиво стопанисване на водоснабдяването и канализацията за всички".
Целта е да се осигури канализация за цялото население на планетата, намаляване наполовина на нетретираните води и увеличаване на повторното им използване. Това са цели, за които работи и Фондация We Are Water. За съжаление, изглежда пътят до реализацията е все още дълъг.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 🎃+🐷+👮=💰🗳️🇹🇷
07:36 19.11.2024
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 Голем смех
08:06 19.11.2024
5 Честит
Ураааааа
08:10 19.11.2024
6 ООН
08:11 19.11.2024
7 Този коментар е премахнат от модератор.
8 ако
дори едно-единствено руло.
Ако си дал на нужния,
ти сторил си световното добро.
Никой не може да го измъкне
от лукс wc, от лукс wc, от лукс wc.
Той ще политне дори в небесата
и ще ти благодари от сърце.
08:15 19.11.2024
9 Значи
08:50 19.11.2024