Отидете към основна версия

9 992 5

Протеинови шейкове убиха културистка

  • културистка-
  • почина-
  • прекомерно количество-
  • австралия-
  • протеини-
  • заболяване-
  • разстройство на метаболитния цикъл на уреята

Жената колабирала в дома си и два дни по-късно починала

Културистка почина, след като предозира с протеинови напитки, съобщават австралийски и американски медии.

25-годишният Мейгън Хефърд от Западна Австралия починала вследствие на прекомерното количество протеин, които тялото ѝ не могло да преработи правилно, съобщава Yahoo 7 News.

Без да подозира, че страда от рядко заболяване, младата жена започнала специална протеинова диета, с чиято помощ трябвало да влезе във форма по-бързо. Заради специфичното си заболяване обаче, консумацията на твърде много протеин, под формата на шейкове, протеинови добавки и пакетирани храни се оказало не само опасно, но и фатално, пише New York Post.

Хефърд била открита в безсъзнание в апартамента си и незабавно отведена в болница. Там лекарите обявили мозъчната ѝ смърт, а два дни по-късно умряло и тялото ѝ.

След смъртта на младата жена лекарите открили, че тя има рядко заболяване, наречено разстройство на метаболитния цикъл на уреята, което се отразява на начина, по който тялото разгражда протеините.

Какво представлява разстройство на метаболитния цикъл на уреята?

Когато приемаме протеини, нашият организъм ги разгражда до техните основни градивни елементи, наречени аминокиселини. След като вземе онова, от което се нуждае, тялото превръща останалите аминокиселини в азот, който се изхвърля от организма. За да се отстрани азота, ензимите превръщат химикала в съединение, наречено урея, в процес, наречен цикъл на уреята. След това веществото се отделя от тялото чрез урината.

Но при страдащите от това рядко здравословно състояние, тялото не може разгражда правилно протеините и това води до натрупване на амоняк в кръвоносната система и в мозъка.

Разстройството на метаболитния цикъл на уреята се предизвикват от дефекти в един от шестте ензими в тялото, отговорни за превръщането на азота в урея, съобщава GARD. Нарушенията са генетични, което означава, че се предават от родител на дете.

Нарушенията на урейния цикъл са изключително редки и засягат едва 1 на 35 000 души.

Симптомите обикновено се появяват в първите 24 часа след раждането и през детството, но те могат да се проявят и на по-късен етап.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини