Last news in Fakti

2 Май, 2024 19:51 775 2

Мит или истина: Какъв е ефектът на кофеина в козметичните продукти?

  • кофеин-
  • кафе-
  • грижа за кожата-
  • лице-
  • грижа за лицето-
  • крем

Според някои проучвания кофеинът не само няма да помогне на кожата да се "събуди", но и ще я раздразни

Мит или истина: Какъв е ефектът на кофеина в козметичните продукти? - 1
Снимка: Shutterstock

Кофеинът вече е основен продукт в нашите кухни и социалния живот, но напоследък тази енергизираща съставка често се среща в продукти, предназначени за дневна употреба, като околоочни кремове, шампоани, серуми и пр.

Те обещават да „събудят“ кожата, което означава, че ще изгладят торбичките под очите, ще намалят появата на тъмни кръгове и като цяло, ще придадат по-ярък и свеж тен. Но истината е, че изследванията за кофеина по отношение грижата за кожата са с разнопосочни изводи.

Ползите често са минимални, особено защото концентрацията на кофеин, използван в продуктите за грижа за кожата, обикновено не е голяма.

Това се дължи на потенциални проблеми поради дразнене на кожата. И докато някои проучвания показват, че кофеинът може да има събуждащ ефект, други проучвания показват, че той може да бъде вреден за кожата, пише Chatelaine.

Проучване от 2014 г., публикувано в списанието Drug Design, Development and Therapy, установило, че употребата на кофеин върху кожата всъщност намалява производството на колаген.

„Желанието за продукти с кофеин се дължи най-вече на реклама или модни тенденции“, обяснява известният дерматолог д-р Харолд Лансър, който работи с Марго Роби, Мишел Уилямс, Ким Кардашиян, Дженифър Лопес и много други звезди.

Кофеинът е вазоконстриктор, което означава, че стеснява кръвоносните съдове. Ето защо, околоочен крем, съдържащ тази съставка, може временно да намали притока на кръв към зоната, което кара кожата да изглежда по-малко подпухнала и раздразнена.

Въпреки това, тъй като „научните доказателства за тази съставка са смесени, някои изследвания показват известна полза, а други не“, казва д-р Моника Лий, дерматолог и клиничен преподавател в Катедрата по дерматология и кожни заболявания в Университета на Британска Колумбия.

Това не означава, че е ефективно средство за защита. Подпухналостта под очите може да бъде причинена и от други фактори, като задържане на течности или например, пиене на твърде много алкохол или прием на сол, алергии, недостатъчен сън или дори плач.

„Опитите за справяне с тези фактори, които причиняват подпухналост и потъмняване на тънката кожа под очите, може да са по-ефективни от използването на продукти за грижа за кожата с кофеин“, обяснява д-р Лий.

Според нея, кофеинът всъщност има висока способност да прониква през кожата и да предизвиква вазоконстрикция, което може да помогне за намаляване на подпухналостта под очите. Но не очаквайте нищо повече от временно облекчение.

Не всички типове кожа са подходящи за тази съставка. „Хората с много реактивна, чувствителна или склонна към зачервяване кожа трябва да използват продукти, съдържащи кофеин, с повишено внимание“, предупреждава д-р Лансър. - Това причинява прекомерна чувствителност и зачервяване на кожата.”

Зачервяване може да възникне, когато кръвоносните съдове, които са свикнали да бъдат свивани, не получават обичайната си доза кофеин и започнат да стават прекалено червени. Затова не се препоръчва на хора с розацея, пише zdrave.to.


Поставете оценка:
Оценка 1 от 1 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Механик

    1 0 Отговор
    Снимката е покъртителна.
    п.п.
    Май имаше някакъв такъв жанр в порно-индустрията. Не помня как му бе името ,ама е гнусно.
  • 2 Мит или немит

    0 0 Отговор
    Алкалоидите влияят на други работи, не на кожата.