Отидете към основна версия

10 022 14

Какво изхвърли морето след 44 години (ВИДЕО)

  • пластмаса-
  • откритие-
  • испния-
  • микропластмаса-
  • замърсяване-
  • последици-
  • пластмасови отпадъци

Находката попаднала в морето през далечната 1976 г. в Дания

Снимки: shutterstock

Една жена показа на света една стряскаща находка, на която попаднала по време на разходка по плажа.

Жената, която събирала боклуци на испанското крайбрежие в Коста Бланка, попаднала на пластмасова кофичка от кисело мляко с надпис за Олимпийските игри в Монреал от 1976 г., пише британският вестник Metro.

Маите Момпо разказа, че вниманието ѝ привлякла марката, изписана върху кофичката - "Йопле". причината била, че тя изчезнала от испанските супермаркети отдавна – още през 2001 г.

"Вгледах се по-внимателно и открих, че е от около 1976 г.", разказва Маите Момпо и подчертава, че находката ѝ показва колко е сериозен проблемът с пластмасовите отпадъци. Тя смята, че откритието ѝ е поредното фрапиращо доказателство в подкрепа на идеята, че спешно трябва да бъдат спрени от употреба пластмасовите опаковки.

Върху пластмасовата кофичка пише: "Официален доставчик на Олимпийските игри в Монреал 1976" на испански език. Според Маите Момпо, за да се разгради тя, ще ѝ трябват 150 години."

"Това е екоцид на планетно ниво. Пластмасата не само убива милиони животни годишно, но е и в хранителната ни верига. Изследвания показаха напоследък, че 90 % от солта ни съдържа микропластмаса/микропластика. Същият процент е и в питейната вода", обяснява Момпо.

"След 44 години живот в морето е практически непокътната, без почти никакви признаци на разлагане. Почти е на моята възраст, но въпреки това ще оцелее още стотици години след мен", пише жената в коментара си към видеото, което публикува в YouTube.

"От 50-те години на миналия век са произведени повече от 8 000 милиона тона пластмаса, като повечето от тях се изхвърлят почти мигновено, след като бъдат използвани. Пластмасата се разгражда и се превръща в микропластика, която е успяла да си проправи път до всяко кътче на нашия живот.
Пластмасата не само убива повече от 1,5 милиона морски животни и птици годишно, но също така попада и в храната ни и ние самите я поглъщаме с почти всичко, което ядем и пием", пише още откривателката на 44-годишната кофичка от кисело мляко.

Микропластика или микропластмаса се наричат най-малките парченца пластмаса, които са по-малки от 5 милиметра. Тя се образува от разграждане на по-големи парчета пластмаса. Този вид пластмасови частици се произвеждат и за целите на козметичната индустрия.

Малките парченца лесно преминават през филтрационните системи и навлизат в световния океан, където са заплаха за морския живот.

Въздействието ѝ върху човешкото здраве още не е уточнено, но се смята, че човек поглъща около 50 000 пластмасови частици годишно и вдишва още толкова.

Поставете оценка:
Оценка 4.5 от 17 гласа.

Свързани новини