Мащабно изследване откри над 4000 токсични химикали в пластмасата, съобщи сайтът на в. "Индипендънт".
Учени са съставили списък с над 16 000 химикала, съдържащи се в пластмасовите продукти, и са установили, че повече от 4000 от тях са опасни за човешкото здраве и околната среда.
За да съставят доклада изследователите от PlastChem са преглеждали една година предишни публикации и са подредили в списък химикалите, използвани в пластмасите, въз основа на техните ефекти върху околната среда и здравето. Тази информация те се надяват да послужи за основа на правителствените разпоредби и международните преговори за ограничаване на употребата на пластмаси, пише БТА.
Прегледът установи, че има повече химикали в пластмасите, отколкото е било известно, а 4200 (26%) от тези съединения, включително използваните като суровини, стабилизатори и оцветители, предизвикват безпокойство поради своята "устойчива, биоакумулираща, подвижна и/или токсична" природа.
"Този доклад осигурява необходимата основа за информирани политически решения за управление на пластмасите и пластмасовите химикали", казва Мари Лосет, съавтор на доклада от Норвежкия геотехнически институт (NGI).
Повече от 400 от химикалите, идентифицирани в доклада, се съдържат във всеки основен широко използван пластмасов продукт, като например опаковките за храни. Всички тествани пластмаси са изпускали опасни химикали в околната среда, отбелязват изследователите.
Предишни изследвания вече показаха, че химикали като фталатите, използвани в пластмасовите изделия, могат да нарушат репродуктивната система, а ранното излагане на децата на тях е свързано и с развитието на астма. Излагането на други химическите съединения като перфлуороалкилни и полифлуороалкилни вещества, използвани в някои пластмасови продукти, е свързано с увеличаване на риска от рак и проблеми с имунната система.
Докладът PlastChem също така показва, че няма данни за опасностите за повече от 10 000 химикали, използвани в пластмасовата промишленост, а за над 9000 съединения няма публично достъпна информация за това в кои продукти се използват.
Макар и около 1000 химикала в пластмасите да са регулирани от споразумения като Стокхолмската конвенция за устойчивите органични замърсители, хиляди други не са.
Учените призовават за нов подход в регулирането на химикалите в пластмасата, включително идентифициране на групи химикали, пораждащи безпокойство, заради свързаните с тях опасности.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Че то има ли толкова
15:00 18.03.2024
2 Колкото по малко
15:01 18.03.2024
3 АБВ
Коментиран от #6
15:02 18.03.2024
4 парвенюто лигльо
15:53 18.03.2024
5 AсегГа
17:53 18.03.2024
6 ПластМаст
До коментар #3 от "АБВ":
Пластмасата е петролен продукт, ако спреш да правиш пластмаса... почваш да натруваш големи количества петролни отпадъци, а къде се складират петролните отпадъци, затова са измислили да правят пластмасата, така хем не се натрупва, хем се продава като продукци - макар и ненужна.... то затова веригите теи обясняват как трябва да си пакетираш продукта за да го продаваш при тях ... т.е. канализирано изнудване да ползваш пластмаса.17:55 18.03.2024