Отидете към основна версия

1 723 13

Кога в бележника на българския ученик е имало оценка Отличен 7?

  • ученици-
  • оценка-
  • бележник-
  • оценки-
  • училище-
  • симеон втори-
  • борис iii

Как раждането на Симеон II става причина за щедрост към българските ученици?

Снимка: БГНЕС

Всеки родител иска най-доброто за своето дете, като в ученическите години това е най-вече то да бъде отличник.

Добре са ни познати оценките от Слаб 2 до Отличен 6, но през една години в българската история всички ученици са получавали бонус по една единица отгоре. И така се стига до интересната оценка – Отличен 7, пише Poznanieto.bg.

Годината, в която никой не е повтарял клас

Става въпрос за 1937 година и по-конкретно 16 юни същата година. Тогава се случва едно историческо и дългоочаквано събитие. Ражда се престолонаследникът Симеон Търновски или известен в последните години като Симеон II. Негов баща е Борис III, а майка му е Джована Савойска.

Борис III застава на престола след абдикацията на баща му Фердинанд през 1918. Ако трябва да сме съвсем точни, това се случва в нарушения на Търновската конституция. Причината е, че Фердинанд абдикира в полза на Борис III, но престолът на България се взема след решение на Велико Народно събрание. Такова не е свикано, но въпреки това Борис III застава начело на държавата.

Цели 12 години по-късно той сключва брак с италианската принцеса княгиня Джована Савойска след много перипетии и преговори между двете страни. През 1933 година се ражда първото им дете – Мария Луиза, но за да има продължение на царската династия трябва да има наследник от мъжки пол. Това се случва на 16 юни 1937 година, когато дългоочакваният миг настъпва. Тогава на бял свят се появява Симеон Търновски, което е посрещнато с бурна радост сред някои части от българското население.

Раждането на Симеон Търновски или Симеон II

В 9 часа сутринта на 16 юни София бива изпълнена с топовни гърмежи. За разлика от другите случаи по това време – този път поводът е щастлив. За броени минути столичани се събират пред Александър Невски и начело с министър-председателят Георги Кьосеиванов се отправят към царския дворец. Там са посрещнати от самия Борис III, който приема поздравленията на хората. По-късно е отслужен молебен в храма, а на следващия ден е проведена манифестация. Интересното е, че на нея се пее една много интересна песен – “Край Босфора шум се вдига” – поне така пише адютантът на царя.

В чест на щастливото събитие се случват няколко промени. Най-известните от тях са следните:

Оценките на учениците са завишени с една единица. Причината е да няма никой, който да повтаря годината. Но така се стига до пръв и последен път в нашата история да има ученици, които да завършат с оценка Отличен 7.

Амнистия на повече от 4000 затворници – Разбира се, трябва да уточним, че тук не става въпрос за политическите затворници. Важно е да се отбележи, че в периодът на управлението на Борис III България се тресе от почти непрекъсната гражданска война и се случват поредица от репресии върху другомислещите. Дали отговорността е изцяло върху царя или не, е един съвсем друг въпрос.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 9 гласа.

Свързани новини