Едва ли има човек, който поне веднъж в живота си да не е свършил нещо, за което да е получил благодарност.
Думата "благодаря" се казва доста често, понякога дори някак рутинно. Най-лошият отговор, който можете да дадете, е "няма защо". А именно точно тази фраза хората изричат най-често.
Защо не трябва да казвате "няма защо"? Почти всеки е свикнал да дава подобен отговор.
От една страна, това може да се дължи на ниска самооценка. Човекът може и да не знае как да отговори по друг начин, ако смята, че стореното от него е толкова малко и незначително, че дори не си заслужава благодарност.
От друга страна, такава фраза често се произнася заради липса на време. Просто я казваш и продължаваш напред.
Важно е да разберете, че нищо в живота не се случва напразно и думите също са енергия, която изпращате.
С какво да замените фразата и защо е по-добре да спрете да я използвате
Психология
Съвременните "мозъчни тръстове" вярват, че произнасяйки редовно тази фраза, вие понижавате и без това най-вероятно ниското си самочувствие, пише jenata.blitz.bg.
Не сте в състояние да оцените трезво действията си спрямо другия човек и подсъзнателно вярвате, че наистина няма за какво да ви благодари - или така или иначе е трябвало да го направите, или изразходваните от вас усилия не си струват дори думата "благодаря".
Освен това събеседникът ви може да реши, че това нещо не е било трудно за вас и ще започне да ви моли за помощ по-често. Ако не можете да отказвате, ще се окажете в нещо като робство, а ако можете - рискувате да развалите връзката.
Опонентът ще разчита на вашата липса на самочувствие и неспособност да цените времето и енергията си и в един момент може да се качи на главата ви.
Езотерика
От гледна точка на духовните учения, вярата, религията и езотеричните знания, също има причина, поради която не трябва да казвате "няма защо" в отговор на нечия благодарност.
Думата "благодаря" е съкратена от фразата" Бог да те благослови". Човекът, който я произнася, вярва в Господ, желае ви доброто и иска висшите сили да защитят и двама ви.
Всеки, който използва фразата "няма защо", сякаш изяснява на Бог, че не се нуждае нито от помощ, нито от защита.
По този начин се отказва от всички ползи от светлите енергии. И изобщо не трябва да се изненадва, ако след няколко подобни реакции се почувства празен и уморен.
Извършвайки определени действия спрямо другите, той дава енергия, а не получава нищо в замяна.
Според препоръките на психолозите и на хората, занимаващи се с духовни практики, вместо с "няма защо", винаги трябва да казвате или "мерси", или "благодаря".