Наскоро въпросът „Принцеса Катрин плешива ли е?“ предизвика много дискусии и спекулации сред кралските фенове и последователи. Тъй като тя непрекъснато е в полезрението на обществеността, а външният ѝ вид често се следи отблизо.
Нейната коса, по-специално, се превърна в тема на интерес, като мнозина се чудеха дали може да има косопад заради химиотерапията, през която премина в следствие на тежката диагноза, която ѝ бе поставена.
Медиите оказват огромно влияние върху начина, по който виждаме публичните личности, особено добре известни хора като принцеса Катрин. Драматичните заглавия и снимки могат да разкажат истории, които не винаги са верни. За нас е важно да ги разпитваме и да търсим истинските факти.
Има три често срещани мита за косата на принцеса Катрин и е важно да се изчистят слуховете около предполагаемата ѝ плешивост.
Мит 1: Принцеса Катрин е плешива.
Факт : Няма достоверни доказателства в подкрепа на твърденията, че е плешива. Всички промени в косата ѝ може да се дължат на стайлинг или фактори, свързани със здравето.
Мит 2: Тя използва коса за удължаване, за да скрие плешиви петна.
Факт : Въпреки че много знаменитости използват удължения за коса, няма доказателство, че принцеса Катрин ги използва, за да прикрие плешиви петна.
Мит 3: Медиите точно описват косата ѝ.
Факт: Медийните изображения могат да бъдат измамни, често повлияни от осветление, ъгли или редактиране и може да не показват косата ѝ такава, каквато е в действителност.
Някои любопитни факти за косопада по време на химиотерапия:
За щастие, медицински експерти успокояват, че не всички химиотерапии причиняват косопад. Докато някои лекарства са известни със значително изтъняване или загуба на коса, други имат по-леки странични ефекти.
Косопадът (алопеция) е един от страничните ефекти на химиотерапията, от който много пациенти се страхуват най-много.
Всъщност до 14% от жените отказват химиотерапия само поради това. Химиотерапевтичните лекарства атакуват бързо растящите ракови клетки, но също така увреждат други бързо растящи клетки, като клетките на косата.
В случаите на временна загуба на коса, косата обикновено расте отново. След около 96 часа ДНК в космените клетки се възстановява и космените фоликули започват да работят отново.
В рамките на 3 до 6 месеца започва да расте нова коса. Около 65% от пациентите забелязват, че новата им коса изглежда различно, като например е по-къдрава в 35% от случаите.
Не всички пациенти с рак изпитват сериозни промени във външния вид
Интересното е, че не всички пациенти, подложени на химиотерапия, изпитват косопад , дори ако получават същите лекарства и дози. Повечето пациенти на химиотерапия ще получат известно увреждане на косата, особено на скалпа и космите на брадата, тъй като тези косми растат бързо.
Това обаче не винаги означава незабавна загуба на коса . Някои увредени косми могат да продължат да растат няколко седмици и да избегнат падане, дори при продължаващо лечение.
Все още не е ясно дали същият процес се случва с раковите клетки и крайният резултат зависи не само от силата на лекарството, но и от фактори като съществуващи състояния на косопад, пише jenata.blitz.bg.
Основните фактори, които влияят на загубата на коса по време на химиотерапия включват: Конкретното лекарство или комбинация от лекарства, които пациентът получава Дозировката Как се прилага лекарството (през устата, инжекция или IV) Индивидуална чувствителност към лекарството Всички предишни лечения, които пациентът е имал