Отидете към основна версия

2 294 10

Има едно животно, което няма как да се напие с алкохол

  • алкохол-
  • пиене на алкохол-
  • напиване-
  • опиянение-
  • насекомо-
  • животни-
  • толерантност

Биолози стигат до заключението, че този животински вид има шокиращо висока толерантност към алкохола

Снимки: Shutterstock

Ориенталският стършел (Vespa orientalis) не трябва да се тревожи за прибирането вкъщи след тежка вечер, нито пък за махмурлука.

Ново проучване го идентифицира като единственото животно, за което знаем, че не може да се напие от алкохол.

Осите естествено консумират етанол (съставката в алкохола, която ви напива) като част от диета, която включва нектар и плодове. И все пак, докато влечението им към алкохолни напитки, приготвени от нас, е добре документирано, връзката им с естествено приготвения алкохол е неизвестна.

Изследователи от университета в Тел Авив в Израел са използвали ориенталския стършел като модел на животно, за да тестват ефектите на етанола върху осите. След хранене на насекомите с разтвор на захароза с концентрация на етанол до 80 процента, изследователите не са наблюдавали никакви неблагоприятни ефекти върху стършелите, включително продължителност на живота или ежедневно поведение като например способността да строят гнезда.

Маркирането на алкохола с въглероден изотоп позволи на екипа да картографира промените в съединението, докато то се обработваше в телата им.

„Докато алкохолът се метаболизира, той се разпада на въглероден диоксид, който се издишва“, казва зоологът София Бучебти. „Чрез измерване на количеството емитиран белязан въглероден диоксид, успяхме да преценим скоростта, с която алкохолът се разгражда.“

Метаболизмът на стършелите се справя с алкохола двойно по-бързо, разграждайки го, преди да е имал шанс да ги накара да покаже признаци на опиянение.

Изследователите смятат, че това може да се дължи на това, че ориенталските стършели имат няколко копия на гена за алкохолна дехидрогеназа (NADP+), който произвежда ензима, който разгражда алкохола.

Насекомите също имат интересна коеволюционна история с дрождите, пренасяйки бирена мая (Saccharomyces cerevisiae) в храносмилателната си система, преди да я предадат на плодовете. Като производители на алкохол, транспортираната бирена мая може да е предоставила на осите допълнителен еволюционен стимул да развият своята толерантност към веществото.

„Констатациите бяха много изненадващи; бяхме изумени да видим бързата скорост, с която стършелите метаболизират алкохола", казва Бучебти.

Дори животни, които могат да се справят с алкохола си – като петоопашата тупая (Ptilocercus lowii), например – може да се справи само до определени концентрации.

Въпреки че проучвания като това ни учат повече за сложните механизми на животинското царство, те също така са изключително полезни при предоставянето на модели за изследване на консумацията на алкохол и толерантността при хората.

Авторите се надяват, че тяхната работа може да допринесе за разбирането на собствените ни навици за пиене и за начините, по които можем да предотвратим смъртните случаи, свързани с консумацията на алкохол, което в момента е свързано с 5,3 процента от всички смъртни случаи в света.

„Вярваме, че след нашите изследвания ориенталските стършели биха могли потенциално да бъдат използвани за разработване на нови модели за изучаване на алкохолизма и метаболизма на алкохола,“ казва зоологът Еран Левин.

Изследването е публикувано в PNAS.

Поставете оценка:
Оценка 4.5 от 8 гласа.

Свързани новини