Астрономи от Масачузетския технологичен институт (MIT) направиха революционно откритие, разпознавайки най-малките астероиди досега в Астероидния пояс на Слънчевата система. Изследването, публикувано в престижното научно списание „Нейчър“, хвърля нова светлина върху изучаването на тези космически тела, които представляват важен компонент от динамиката на нашата планетарна система.
Историята на Земята вече е белязана от катастрофални срещи с астероиди. Най-известният пример е сблъсъкът преди 66 милиона години, който довежда до изчезването на динозаврите. Астероидът, причинил това събитие, е бил с впечатляващ диаметър от около 10 километра. Макар подобни сблъсъци да се случват изключително рядко – веднъж на всеки 100 до 500 милиона години – по-малки астероиди представляват значително по-честа заплаха.
Сравнително малки астероиди с размерите на автобус, макар и несравними с гигантите от миналото, могат да нанесат сериозни щети при сблъсък със Земята. Всяка няколко години космически обекти от този мащаб имат потенциала да навлязат в земната атмосфера, създавайки мощни ударни вълни, като тези над Тунгуска през 1908 г. и Челябинск през 2013 г.
Досега най-малките астероиди, които учените можеха да идентифицират в основния пояс между Марс и Юпитер, бяха с диаметър от около километър. С новите техники обаче изследователите вече са способни да наблюдават 138 тела с диаметър едва няколко десетки метра – напредък, който открива нови хоризонти за астрономията.
„До скоро успявахме да видим обекти с размери до 10 метра, когато са близо до Земята,“ обяснява Артьом Бурданов, научният ръководител на изследването от MIT. „Сега разполагаме с начин да откриваме тези малки астероиди, когато са много по-далеч, така че можем да направим по-прецизно проследяване на орбитата им, което е от ключово значение за сигурността на Земята,“ добавя той в интервю за списание „Нейчър“.
Способността да се откриват и проследяват тези миниатюрни астероиди е от огромно значение за разбирането на произхода и поведението им. Тези нови наблюдения ще дадат на учените ценна информация за динамиката на Астероидния пояс и потенциалната опасност, която малките тела представляват за Земята.