Един от най-брилянтните, борбени и велики умове на нашето време – астрофизикът Стивън Хокинг е роден на 8 януари 1942 г. (точно 300 години след смъртта на Галилео Галилей) в Оксфорд, Англия. Къщата на родителите му се намирала в северен Лондон, но по време на Втората световна война Оксфорд е по-безопасно място за живеене. Когато е на 11 години, родителите му се преместват в Сейнт Олбанс, Хартфордшър, пише knigomania.bg.
През 1959 г. е приет в Оксфордския университет, където не е възможно да учи математика (както той искал), затова записва физика, въпреки желанието на баща му да учи медицина.
През 1963 г., докато учи магистратура в Кеймбридж, Хокинг бива диагностициран с амиотрофична латерална склероза (АЛС). Сериозното заболяване обаче не го спира да се превърне в един от най-известните теоретични физици на нашето време. Той не се отказва от проучванията и работата си и през март 1966 г. Хокинг защитава своята докторска степен по приложна математика и теоретична физика.
Невероятната му воля за живот му позволява буквално да победи смъртта, преминавайки от бастун на инвалидна количка, от мърморене на гласов синтезатор, управляван първо от палеца, а после от окото му… И дори да участва в няколко филма и сериала („Стар Трек: Следващото поколение“ и „Теория на големия взрив“, където играе самия себе си).
На 14 март 2018 г. Хокинг си отива от този свят на 76 години в дома си в Кеймбридж, а празнината, която остави в човечеството и науката, е голяма почти толкова, колкото любимите му черни дупки, на чието проучване беше посветил живота и делото си.
Освен най-популярната му „Кратка история на времето“ (A Brief History of Time“), която му спечелва международна известност, Хокинг е автор и на „Кратки отговори на големите въпроси“ (“Brief Answers to the Big Questions”), „По-кратка история на времето“ („А Briefer History of Time”), “Черни дупки и бебета вселени и други есета“ (“Black Holes and Baby Universes & other essays”), “Моята кратка история“ (“My Brief History”), “Вселената в орехова черупка“ и др.
Професор Хокинг бе изключително популярна публична личност, с невероятно чувство за хумор, което му помогна да популяризира и редица научни идеи.