В подкрепа на напусналата шефка на НЗОК д-р Нели Нешева се обявиха две здравни организации, съобщават от Българския лекарски съюз. Писма от Националната асоциация на работодателите в здравеопазването и Националното сдружение на областните многопрофилни болници за активно лечение пристигнали в браншовия съюз.
Нели Нешева подаде оставка на 17 февруари по настояване на премиера Борисов. Ден по-рано тя обясни, че е доволна от работата си и призна, че е взела бонус от 12 500 лв за миналата година от фонд „Работна заплата“. Скандалът отприщи синият депутат Димо Гяуров, който изнесе данни, че Нешева е взела над 30 000 лв. бонус за миналата година от парите, събрани като глоби. Нешева заяви, че обмисля да го съди за клевета, а Гяуров се отказа от първото си обвинение - че управителката на касата е взела над 30 000 лв бонус и се оправда, че била станала "техническа грешка".
„Категорично подкрепяме управителя на НЗОК д-р Нели Нешева, както и създадения и ръководен от нея екип“, се казва в първото писмо. С текста се изтъква, че „в условията на финансова криза и множество наследени проблеми, през последната година ръководството на НЗОК положи много усилия да стабилизира дейността на Ддравната каса и успокои натрупаното през последните години напрежение, свързано с изплащането на задължения към договорни партньори“.
Беше разработена и се прилага нова лекарствена политика на НЗОК с ясни и категорични правила за договаряне на цените на лекарствата, пише още в писмото, подписано от водещи университетски болници у нас. (УМБАЛ „Света Анна”- София АД; УМБАЛ „Света Екатерина” ЕАД; УМБАЛ „Александровска” - гр. София; УМБАЛ „Царица Йоанна”; Военно-медицинска академия; УМБАЛ „Пирогов”; УМБАЛ „Св.Георги” – гр. Пловдив; УМБАЛ „Света Анна”- гр. Варна)
Припомня се, че бе въведена нова Методика за разпределение на средствата за болничните заведения, което доведе до повишаване прозрачността при разпределение на финансовия ресурс и ограничи лобирането за разпределение на финансови средства към определени здравни заведения. Нова методика беше приложена и за разпределяне на направленията за изследвания и за консултации със специалист, през 2012 година бяха завишени цените на някои клинични пътеки /урологични, пулмологични и др./.
„С тревога научихме за депозираната оставка на д-р Нели Нешева“, пише в писмото, подписано от членовете на управителния съвет на Националното сдружение на многопрофилните областни болници за активно лечение. От там изтъкват, че в лицето на д-р Нешева винаги са намирали „един делови и конструктивен опонент, а бихме казали и партньор, с когото сме обсъждали и сме намирали решения на проблемите ни като договорни партньори на НЗОК“.
„С работата си като управител на НЗОК д-р Нешева успя да направи договорния процес с БЛС по-конструктивен, финансирането на нашите лечебни заведения по-гъвкаво и редовно, което позволи да не се стига до сътресения, нарушаващи нормалния ритъм на дейността на областните болници“, твърдят от Националното сдружение на многопрофилните областни болници за активно лечение.
„Понастоящем в НЗОК и РЗОК тече процес на сключване на индивидуалните договори и определяне на прогнозните бюджети на лечебните заведения за дейността им през 2012 г. Забавянето на този процес поради евентуална оставка и смяна на управителя на НЗОК би могло да доведе до сериозно нарушаване на ритмичността на плащанията от страна на касата и респективно до сериозни затруднения в дейността на областните болници.”, предупреждават от организацията.