Отидете към основна версия

6 521 86

Путин се отказа от примирие с Полша

  • русия-
  • полша-
  • путин
Снимка: ЕРА/БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.
Материал от Поглед.инфо

Руският президент Владимир Путин започна мащабна атака срещу полската историческа митология. Той вече говори за ролята на Варшава в избухването на Втората световна война три пъти през последните дни. Изказвайки се на среща на руското министерство на отбраната, руският лидер нарече полския посланик в нацистка Германия „копеле“ и „антисемитска свиня“. Полските власти получиха тази историческа образователна програма в отговор на плахия опит да смекчат антируската си реторика. Путин в отговор даде да се разбере, че няма да установява отношения със страна, в която очернянето на съветския войник и отричането на подвига му са издигнати до ранга на държавна политика.

По време на разговор с репортери Путин припомни обстоятелствата на влизането на съветските войски в Полша през септември 1939 година. Според президента на Русия Червената армия не е окупирала съседната страна, а всъщност окупира територия без собственици. По това време полските власти са вече в района на границата с Румъния и не обмислят как да управляват страната нататък. Путин допълни тази реч с исторически факт: Полша взема активно участие в Мюнхенското споразумение.

"Разделянето на Чехословакия е изключително жестоко и цинично. Всъщност това е грабеж и с основание можем да кажем, че Мюнхенският заговор служи за повратна точка в историята, след която Втората световна война става неизбежна”, заяви Путин.

Варшава очевидно е зашеметена. „Моля ви да ни дадете малко време да анализираме това изявление, да го проучим и да решим дали то изисква дипломатическа реакция“, заяви полският министър на външните работи Шимон Шинковски вел Сенк.

Само два дни след пресконференцията на Путин на уебсайта на Министерството на външните работи на Полша се появи продължително изявление за „фалшивите наративи, представени от Руската федерация“.

В него, разбира се, Варшава се оказва основният пазител на мира на европейския континент. Това е последвано от предложение за възобновяване на работата на полско-руската група по сложните въпроси, която „вече е постигнала значителни успехи, като заключения за ролята на СССР в началото на Втората световна война“.

Докато полското външно министерство излиза с отговор до президента на Русия, той продължи да разкрива темата за началото на Втората световна война на срещата на високо равнище на ОНД в Санкт Петербург.

Тук той изнесе пълноценна лекция, като предостави откъси от 17 исторически документа. Полша отново е в центъра на вниманието, която Путин директно обвинява в заговор с Хитлер и подстрекателство към делението на Чехословакия.

Три дни по-късно президентът на Руската федерация говори на заседание на Министерството на отбраната - традиционното заключително събитие, посветено на дейностите на въоръжените сили. Към края на събитието разговорът отново се обърна към подбудителите на Втората световна война. Той обърна специално внимание на полския посланик в Германия, който обещава да издигне „великолепен паметник“ на Хитлер за изгонването на евреите от Европа в Африка.

"Копеле, антисемитска свиня, не може да се каже друго. Той напълно се солидаризира с Хитлер в неговите антиеврейски, антисемитски настроения; освен това обещава да му издигне паметник във Варшава за тормоза над еврейския народ”, ядоса се Путин.

Този цитат бе подхванат от руските и чуждестранни медии. Но не всички обърнаха внимание на следната теза на руския президент: онези, които днес разрушават паметниците на войниците от Червената армия в Европа, са наследници на онези, които са помагала на Хитлер да отприщи Втората световна война. “Именно такъв тип хора.”

Не е трудно да се отгатне кой има предвид Путин - в областта на борбата срещу съветските паметници Варшава се откроява повече от останалите.

От 2014 г. до 2019 г. в Полша са съборени около 100 паметника на войниците-освободили. Дори Украйна не може да се похвали с подобни „успехи“.

Оказва се, че Путин приравнява съвременните русофоби сред полските политици с тези, допринесли за нападението на Третия райх върху Съветския съюз. Той призовава това да се помни по време на изграждането на руските въоръжени сили и след това плавно да се пристъпи към постиженията на Руската федерация в областта на хиперзвуковото и лазерното оръжия.

Анджей Дуда очевидно не е очаквал подобна реакция, когато на неотдавнашна среща на високо равнище на НАТО в Лондон отказа да нарече Русия враг на Алианса. След това и ръководителят на президентския кабинет и един от основните идеолози на полската външна политика Кшищоф Щерски се разграничи от конфронтацията с Москва: „Като страна, която е съседна на Русия, ние никога няма да настояваме за антагонизъм в отношенията между Запада и Русия, защото тогава можем да станем жертва на този антагонизъм. "

Може би най-далеч достигна членът на Съвета за национално развитие при президента на Полша, професорът от Варшавския университет Витолд Модзелевски. В наскоро публикувана книга той осмива официалната полска позиция по отношение на Крим, критикува плановете за закупуване на оръжие от Съединените щати и нарича самите американци простаци.

Изглеждаше, че Кремъл трябва да се зарадва и да заяви готовността си да установи отношения с братския славянски народ. Но не би!

В отговор на миролюбивата реторика на Дуда и компания, руският президент започва разговор за Втората световна война и съборените съветски паметници, като по този начин ясно определи приоритетите. Русия не се интересува от възстановяване на отношенията със страна, която издига „игрите с мъртвите“ до ранга на държавната политика.

Масло в огъня се добавя от факта, че от 1994 г. между Москва и Варшава има споразумение за погребенията и местата за памет на жертвите на войни и репресии. Полската страна твърди, че ефектът му се простира само до надгробни паметници - всичко останало може да бъде съборено.

Русия многократно е предупреждавала, че няма намерение да си затваря очите за оскверняването на паметта на героите от Червената армия. Сега този въпрос, както се казва, е под контрола на държавния глава.

Путин се съгласи не само да анализира независимо архивните документи за предвоенния период, но и да напише авторска статия на тяхна основа. Тоест, най-неприятното за Полша тепърва предстои.

Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 41 гласа.

Свързани новини

  • Русия: Полша да не се прави на жертва

    Руският сенатор Алексей Пушков защити президента Владимир Путин за изказването му, че полският посланик в Германия за периода 1934-1939 г. Йосеф Липск ...
    29.12.2019
    7 412
    74