Отидете към основна версия

6 804 68

Конфликт между Русия и Турция в Либия няма да завърши в полза на Анкара

  • турция-
  • русия-
  • либия-
  • анкара-
  • реджеп ердоган-
  • реджеп тайип ердоган

Ако Турция се опита да реши всичко със сила, може да се окаже напълно сама. Отношенията ѝ със САЩ и НАТО са много напрегнати днес и лишаването от съюзниците по антитерористичната коалиция ще бъде мощен удар

ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.
Материал от Поглед.инфо

Законопроектът, подписан от турския президент Реджеп Тайип Ердоган за изпращането на войски в Либия, може да доведе до сблъсък на интереси между Москва и Анкара. Политическият анализатор Юрий Самонкин говори за хипотетичния резултат от подобна конфронтация.

През декември лидерът на така нареченото Правителство на националното съгласие (ПНС) на Либия Фаиз Сарадж, който е пряко свързан с организации като “Ислямска държава”, “Мюсюлманското братство” и “Ал Кайда”, помоли турските власти за военна помощ. В Анкара това искане беше уважено и Ердоган ратифицира законопроекта, което позволява на турските въоръжени сили да решават проблеми на територията на северноафриканската държава.

Интересното е, че преди това турският лидер, без да цитира никакви доказателства, твърдеше, че ЧВК “Вагнер” уж оперира в Либия. Въпреки факта, че няма потвърждение на тези думи, веднага последва реакция от радикалните ислямисти. В социалните мрежи от време на време започват да се появяват съобщения, призоваващи Турция да застане против Русия.

Президентът на Евразийския институт на младежките инициативи Юрий Самонкин отбеляза, че конфронтацията със съюзниците може да доведе до големи проблеми за Анкара. И Ердоган е наясно, че конфликтът между двете страни ще приключи не в полза на Турция.

„Ние отлично си спомняме историческия опит от борбата с Османската империя на Балканския полуостров, когато османците потискат християнското славянско население. Царят въвежда армия и Османската империя започва да се пука по шевовете“, политологът цитира исторически пример.

В тази ситуация турците трябва да започнат процеса на преговори и да обсъдят всички въпроси на масата. Ако Анкара се опита да реши всичко със сила, тогава може да се окаже напълно сама. Отношенията на Турция със САЩ и НАТО са много напрегнати днес и лишаването от съюзниците по антитерористичната коалиция ще бъде мощен удар.

Обърнете внимание, че турските власти отдавна си сътрудничат с бойците на ПНС на Либия. Анкара доста открито доставя в Африка оръжия, боеприпаси и дори жива сила от Сирия, които са предназначени да удържат настъплението на Либийската национална армия (ЛНА). Водена от фелдмаршал Халифа Хафтар, тя провежда операция „Ал Карама”, която има за цел да освободи страната от екстремистите.

Превод: В. Сергеев, "Поглед.инфо"

Поставете оценка:
Оценка 3.6 от 11 гласа.

Свързани новини