Отидете към основна версия

3 452 44

Антируската истерия на Балканите

  • русия-
  • балкани-
  • антируска истерия

Събитията и личностите са почти идентични в различните републики, но основната теза винаги звучи така: „Руснаците са виновни за всичко“.

Снимка: shutterstock
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.
Материал от Поглед.инфо

През последните няколко години станахме свидетели на редица събития на Балканите, които подклаждат антируската пропаганда. Предполагаемите неуспешни операции на руските специални служби, неуспешен путч и конспиративни теории за унищожаване на някои балкански държави. Всички тези предполагаеми „опити“ на Русия, или по-скоро нейните специални служби, винаги завършват в нищо.

Генерал Граховац, бивш пилот на югославската народна армия, е един от основните апологети на теорията, че КГБ е виновен за разпадането на СФРЮ. По време на войната през 90-те той дори излага своите „тези“ в опус, озаглавен „Дяволската плетеница на КГБ на Балканите“, в който, използвайки това, което може да се нарече научна фантастика, той свързва хората и събитията в „логична“ последователност. На всички е ясно, че след падането на Берлинската стена Западът предприе кръстоносен поход срещу лидерите на бившия социалистически блок и че Югославия, която не може да се адаптира към новия свят поради вътрешните си противоречия, претърпява процеса. Независимо от това, Благой Граховац обвинява КГБ, че разпалва национализма в Югославия. И за генерала няма значение, че сепаратистите контрабандират оръжие от Австрия и Унгария в Словения и Хърватия, че югославската народна армия е заплашена от чуждестранна инвазия, изтласквайки я от републиките. Той е безразличен и към цялата следваща верига от събития, както и към факта, че всичко приключи на 5 октомври с приватизацията на ключови сектори на икономиката, подобно на тези, които вече се прилагат в съседни страни. Според Граховац, дори в края на краищата, КГБ "продължава да изпълнява плана си" на Балканите и до днес.

По време на политическата криза в Македония Граховац в много от изказванията си в програми подчерта, че Америка трябва да замени Груевски, така че страстите на Балканите да се успокоят. И сякаш „случайно“ мнението на Граховац съвпада с линията на външната политика на САЩ. Граховац е сигурен, че Балканите трябва да се подчиняват само на неолиберализъм, всяка алтернатива на която е ерес. Според него той не е сам. Събитията и личностите са почти идентични в различните републики и региони, а основната теза е: „Руснаците са виновни за всичко“.

Според генерал Граховац, предполагаемият преврат в Черна гора през 2016 г. също е бил организиран от руските специални служби. Вярно е, че „разследването на държавния преврат“ показа, че то е организирано толкова нелепо, че дори мафията от трети клас ще се справи по-добре от службите за сигурност на държавата.

Този „държавен преврат“ беше „случайно“ организиран в навечерието на изборите, при който правителството на Мило Джуканович имаше всички шансове да се провали (впоследствие беше сформирано само с помощта на малцинствени партии). Влизането на Черна гора в НАТО, което трябваше да бъде възпрепятствано от „руския“ преврат, по ирония на съдбата остана почти незабелязано от американските медии. В конфликт със Запада Черна гора няма същото стратегическо значение като, например, войната в Сирия, Украйна или борбата за големи енергийни проекти. Русия ясно печели навсякъде и само в планинските Балкани, когато става дума за страни и политици от втори клас, тя винаги се проваля. В контекста на посочената конфронтация на геополитическата карта, Черна гора е пясъчно зърно. Руските граждани притежават значителна собственост в Черна гора, допринасят за притока на туристи, стоки и пари, а силата на Мило Джуканович виси в баланса. Ето защо в навечерието на следващите избори е напълно възможно да видим нещо подобно и отново да се включат „лошите руснаци“, което ще помогне за консолидирането на сегашното правителство на Черна гора.

Азем Власи е друг пример за матрица на антируска истерия. Второстепенен политик, който започна политическата си кариера като член на „Съюза на комунистите на Югославия“ и премина през редиците на регионалното ръководство на Косово и Метохия, стана жертва на опит за покушение през март 2017 г. Заподозрените са задържани (както се оказа, че са македонски албанци), но по време на посещение в Сараево Азем Власи направи нелепо изявление, че „руските разузнавателни служби стоят зад опита за покушение“. Известно е (самият Азем Власи призна това), че опитът е организиран от екстремистки албански групи, които се борят за Велика Албания и искат да се отърват от албанските политици, които защитават Република Косово през 80-те години. Но според Азем Власи те са свързани с руските специални служби.

Когато става въпрос за техническите подробности за тези предполагаеми убийства и путч, за които се твърди, че са организирани от руските специални служби, е изненадващо, че при балканските политици от втори клас плановете на руснаците винаги се „разбиват“, но когато става дума за бивши руски агенти, защитавани от най-добрите западни специални служби, като британците и др., всичко се оказва почти сто процента. Ако свържем балканския разказ с антируската истерия, която се разпространява от балтийските страни през Украйна и Полша, става ясно, че те се вписват в Студената война, причинена от международната конфронтация между Русия и САЩ. Същата матрица като пренаписаната рецепта се повтаря из Балканите.

Безспорно и Русия, както всички други сили, има свои икономически и политически интереси на Балканите, но за разлика от европейските страни, където антируската политика е жизнеспособна поради все още високия стандарт на живот, на Балканите всичко е различно. Коефициентът на безработица в Косово и Метохия или "Република Косово" Азем Власи достига 50%, в Босна и Херцеговина - официално 32% (неофициално 50%). В северните райони на Черна гора се разви най-трудната икономическа ситуация в съвременната история. И ако добавите Македония с 30% от безработните, картината на бедността става пълна. Основната инфраструктура на тези страни е запазена главно от времето на бившата социалистическа Югославия. И големият въпрос е какво точно защитават тези политици и „анализатори“. Би било разумно да се защити някаква форма на специален статут за Балканите в рамките на неолибералната империя, ако жизненият стандарт в тези страни съответстваше поне на полския или балтийския. Но е вярно точно обратното. Тези фигури, които са само част от матрицата на антируската истерия на Балканите, защитават собствената си политическа позиция и поддържат отчайващата ситуация, в която се намират техните държави и общества.

Материалът е на SRBIN.info (Сърбия): Матрица на антируската истерия на Балканите, написан от Владимир Гуянич (Vladimir Guјanichi) и преведен от Поглед.инфо.

Поставете оценка:
Оценка 3.1 от 15 гласа.

Свързани новини