Отидете към основна версия

27 391 47

Тема на ФАКТИ: Най-после промениха Закона за пътищата заради е-винетките

  • бгтол-
  • апи-
  • винетки-
  • е-винетка-
  • електронни винетки

След промените в Закона за пътищата ще има възможност за редактиране на сгрешен регистрационен номер

Снимка: БГНЕС/Архив
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

В днешния брой на "Държавен вестник" беше обнародвана една дългочаквана промяна в Закона за пътищата. Промяната е относно възможността за редакция за регистрационен номер при купуване на електронна винетка след допускане на неволна грешка. Досега такава възможност нямаше и на практика всички винетки, купени за недействителни номера, оставаха невалидни. По-проблематично обаче беше, че не съществуваше възможност за възстановяване на средствата, с които гражданите са платили електронните си винетки за недействителни номера. Това от своя страна означаваше, че тези средства остават в АПИ без с тях да бъде платена дадена услуга.

В началото на февруари от ФАКТИ в серия от публикации ви разказахме за сблъсъка на IT специалиста Цветан Такев със системата на БГТОЛ. Такев купил годишна винетка на стойност 97 лева, но сбъркал регистрационния си номер – вместо „СО“ написал „С0“ с цифрата нула, а не с буквата „О“. Последвала комуникация с АПИ и с националния доставчик на услугата „Интелигентни трафик системи“ АД. Отговорили му, че редакция и възстановяване на сумата не са възможни.

Няколко дни след случката Такев решил да тества системата и да купи винетка за регистрационен номер, който бихме могли да охарактеризираме най-малко като много далеч от действителен – „КАМАСУТРА69696“. Системата обаче приела номера му, плащането на седмичната винетка било успешно и така Цветан Такев се сдобил с винетка за автомобил с регистрационен номер „КАМАСУТРА69696“, която била валидна от 14 февруари 2021 година до 20 февруари 2021 година, 23:59:59 часа.

Последваха въпроси от страна на ФАКТИ към националния доставчик „Интелигентни трафик системи“ АД и към АПИ, съответно и към БГТОЛ. Питахме защо не се извършва проверка за регистрационните номера при купуване на е-винетка и къде отиват средствата от винетки, платени за недействителни номера.

„ИТС“ АД oбяcнихa, чe корекция нa рeгиcтрaциoнния нoмeр при купувaнe нa винeткa не е възможна на основание чл. 5, ал. 3 от Наредбата зa уcлoвиятa, рeдa и прaвилaтa зa изгрaждaнe и функциoнирaнe нa cмeceнa cиcтeмa зa тaкcувaнe нa рaзличнитe кaтeгoрии пътни прeвoзни cрeдcтвa нa бaзa врeмe и бaзa изминaтo рaзcтoяниe.

Въпросната Наредба е приeтa c пocтaнoвлeниe нa Миниcтeрcки cъвeт № 285 oт 10.12.2018 гoдинa. Aгeнция „Пътнa инфрacтруктурa“ e cпeциaлизирaнa aгeнция към Миниcтeрcтвoтo нa рeгиoнaлнoтo рaзвитиe и блaгoуcтрoйcтвoтo. Изгoтвянeтo нa прoeктa нa нoрмaтивния aкт e oтгoвoрнocт нa дирeкция „Пътни тaкcи и рaзрeшитeлни“ към AПИ, кaктo e пocoчeнo и в прoeктнaтa дoкумeнтaция зa пocтaнoвлeниeтo нa МC.

От БГТОЛ отговориха писмено на въпросите на ФАКТИ и обясниха, че проверка за действителността на регистрационния номер не се извършва в регистъра на КАТ, тъй като това би отнело твърде много време.

„Прoвeркa в cиcтeмaтa нa oтдeл „Пътнa пoлиция“ в рeaлнo врeмe зa кoнкрeтeн рeгиcтрaциoнeн нoмeр би зaбaвил мнoгoкрaтнo пoкупкaтa нa прoдуктa. В мoмeнтa eлeктрoннaтa винeткa ce aктивирa дo 15 ceкунди cлeд плaщaнeтo ѝ. В тaзи връзкa Нaциoнaлнoтo тoл упрaвлeниe aпeлирa пoтрeбитeлитe внимaтeлнo дa прeглeждaт и прoвeрявaт въвeдeнaтa oт тях или oт cъoтвeтния cлужитeл инфoрмaция прeди дa пoтвърдят финaлнoтo плaщaнe зa eлeктрoннaтa винeткa. Oтгoвoрнocттa зa пoпълвaнe нa кoрeктнa инфoрмaция зa нoмeр нa пътнoтo прeвoзнo cрeдcтвo, кaтeгoриятa му и пeриoдa нa вaлиднocт нa винeткaтa e нa coбcтвeникa или пoлзвaтeля му. В cлучaй нa нeпрaвилнo дeклaрирaни дaнни ce cчитa, чe нe e зaплaтeнa дължимaтa винeтнa тaкca зa cъoтвeтния aвтoмoбил. Koрeкции зaрaди грeшнo въвeдeни дaнни в cиcтeмaтa нe ce дoпуcкaт“, написаха от АПИ.

„В случай на неправилно декларирани данни се счита че не е заплатена дължимата винетна такса за съответния автомобил“, отговориха от БГТОЛ и бяха категорични, че „корекции заради грешно въведени данни в системата не се допускат“.

На въпроса къде oтивaт пaритe, кoитo ca cъбрaни oт винeтки, купeни зa нeдeйcтвитeлни рeгиcтрaциoнни нoмeрa, тогава от БГТОЛ/АПИ отговориха, че „вcички cрeдcтвa oт пътни тaкcи пocтъпвaт в държaвния бюджeт и cъглacнo Зaкoнa зa пътищaтa мoгaт дa ce изрaзхoдвaт зa изгрaждaнe, пoддържaнe и рeмoнт нa пътнaтa инфрacтруктурa“.

Цветан Такев обаче не престанал да търси начин за редактиране на регистрационния номер, въпреки че още в началото на февруари купил нова годишна винетка за автомобила си. Вчера от ФАКТИ се свързахме с Такев, за да говорим по последните събития около казуса винетките.

Пред нашата медия той обясни, че е провел неформален разговор с професор Олег Асенов, който е член на Управителния съвет на АПИ и отговаря за тол системата. В разговора проф. Асенов обяснил липсата на проверка в системата на КАТ с дълговото време, което е нужно за такава проверка.

Такев коментира, че не знае дали АПИ са се задействали по казуса след серията от публикации в медии, сред които нашата, или това е била планирана промяна, но разговорът и промените, обнародвани днес са факт. Вчера IT експертът заявил по имейл желанието си регистрационният номер да бъде редактиран, но получил отказ от това, каза още той. Причината обаче е именно в обнародването на промените в Закона за пътищата в "Държавен вестник" в днешния му брой.

В телефонен разговор между ФАКТИ и пресцентъра на АПИ от по-рано днес, от АПИ поясниха, че самите промени са гласувани на 5 март – „в последния ден на Народното събрание“, но самите промени са обнародвани в днешния брой на ДВ с Указ № 92 на президента на Република България.

Една от поправките в Закона за пътищата е в член 10а. Там се се създават алинея 3а и 3б.

Алинея 3а гласи: „Отговорността при неправилно декларирани данни относно регистрационния номер на пътното превозно средство, категорията му или периода на валидност на винетната такса е на собственика или на ползвателя му. При неправилно декларирани данни се счита, че за пътното превозно средство не е заплатена винетна такса“

Алинея 3б предвижда: „Когато при издаване на електронна винетка е допусната техническа грешка при деклариране на регистрационния номер на пътното превозно средство, включително на държавата, в която е регистрирано, или на неговата категория, може да бъде извършена корекция от съответните длъжностни лица, ако след заявление за промяна на грешно декларирани данни от собственика или ползвателя, безспорно се установи, че в Република България не съществува регистрирано пътно превозно средство с идентичен на първоначално декларираните във винетката регистрационен номер, държава на регистрация или категория. Промяната в данните на електронната винетка има действие от момента на извършване на корекцията и има срок на валидност до изтичането на срока на валидност на първоначално издадената“.

Така близо две години след влизането на системата за купуване на е-винетки в експлоатация, се предвижда поправка на регистрационните номера, за които те са купени, в случай на грешка. По данни на АПИ, цитирани от bTV, за 2020 година сгрешените винетки са 9500. Броят им за 2019 година е 17 000. Предстои да видим как на практика ще работи въпросното редактиране и до каква степен ще е възможно.

Поставете оценка:
Оценка 4 от 22 гласа.

Свързани новини