Вчерашният неделен ден беше белязан от задълбочаващ се конфликт между МВР и прокуратурата. Причината - работата по разследването на казуса автомагистрала “Хемус”.
В ранните часове на деня говорителят на Софийска градска прокуратура Десислава Петрова обяви твърдения, че към наблюдаващия прокурор по разследването бил упражнен натиск от ръководителя на Главната дирекция за борба с организираната престъпност (ГДБОП).
Последва изявление на главния прокурор Иван Гешев, който определи това като “безпрецедентен неправомерен натиск върху прокурори”.
Отговорът на министъра на вътрешните работи Бойко Рашков дойде в негово интервю пред БНР. “Прокуратурата, ръководена от Иван Гешев, забавя хода на разследването, защото този ход ще доведе до отговорни фактори в управлението на страната до април тази година”, коментира той. В събота Рашков посочи, че разследването на “Хемус” може да доведе до “промени в съставите на някои парламентарни групи”.
Брифинг вчера даде и ръководителят на ГДБОП Калин Стоянов. “Ако смятате, че желанието ни да стигнем докрай по разплитането на това сложно престъпление е форма на натиск, то аз съм безкрайно учуден”, посочи той.
По темата от ФАКТИ разговаряхме с Емануил Йорданов, бивш вътрешен министър, юрист и адвокат.
“С това ръководство на прокуратурата, нищо не е в рамките на нормалното”, смята той.
“Явявам се по наказателни дела. Виждал съм какво правят. Има случаи, в които хора, които трябва да бъдат обвиняеми, са разпитвани единствено като свидетели. Има случаи - и то не един или два, в които мерките за неотклонение “задържане под стража” се използват за принуда по отношение обвиняемия да сключи споразумение с прокуратурата. Така делото свършва, въпреки че има случаи, в които доказателствата са крайно недостатъчни за осъждане на лицето. Това говори за безобразно нарушение на Конституцията и законите в страната”, коментира адв. Йорданов.
“Оперативната работа е свършена. човекът, който е изтеглил парите е установен, привлечен е като обвиняем, оттам нататък следва досъдебно производство, което следва да се ръководи от прокурор. В досъдебното производство се случва това, което иска прокурорът. Към този момент не виждам голям ентусиазъм от прокуратурата за продължаване на процесуалните действия”, смята още той.
Относно това възможно ли е именно от привлечения като обвиняем да се разбере цялата “схема”, адв. Йорданов посочи: “По принцип е възможно, на практика съм скептичен, доколко той би казал нещо. В крайна сметка би трябвало да се положи усилие за извършване на допълнителни разпити, включително, ако има нужда, да бъде разпитан пред съдия. Разпитът пред съдия е вариант”.
“До голяма степен ново ръководство на прокуратурата би могло да реши проблема, ако новият главен прокурор е човек, който уважава закона. Ако има хора, които се чувстват защитени от началника си, те могат да правят каквото си искат. Когато трябва да бъде привлечено като обвиняемо едно лице, а това не се случва, дори и съдът няма как да се намеси. Обикновено, когато поставяме въпроса, съдиите с право заявяват, че привличането на обвиняем е работа на прокуратурата, а не на съда”, коментира още Емануил Йорданов.
В края на разговора на въпроса дали е позитивно това, че служебният вътрешен министър Бойко Рашков остава в редовното правителство, той отговори: “Позитивно е за хората, които уважават закона. За всички, които са пълнили чекмеджетата 12 години е негативно”.