Отидете към основна версия

7 094 111

Войната в Украйна: Хиляди сирийци се бият за Русия?

  • сирия-
  • русия-
  • украйна-
  • башар асад-
  • алепо

Руската армия все още присъства в Сирия - с военни кораби в пристанището на Тартус, бойни самолети и офицери

Снимка: DW
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Кремъл твърди, че хиляди сирийци искат да подкрепят Русия във войната срещу Украйна. Предполага се, че сирийските бойци може да получават до 700 долара на месец - ако, разбира се, оцелеят. Какво се знае до момента.

За да всеят страх сред враговете на Русия, руският президент Путин и министърът на отбраната Шойгу инсценираха в средата на март нещо като пресконференция на живо пред камерите: 16 000 бойци от Близкия изток били подали заявка да се бият на страната на Русия срещу Украйна, обяви Шойгу. А Путин изтъкна: „Ако тези доброволци искат да помагат на нашите хора в Донбас, без да искат пари за това, трябва да им окажем подкрепа да стигнат до района на бойните действия“.

Малко по-късно Министерството на отбраната на Русия разпространи видеа с въодушевени сирийски бойци, носещи плакати със символа Z - означаващ „За победата“.

Оттогава насам медии от цял свят и експерти по Близкия изток и по сигурността се надпреварват да спекулират дали сирийските бойци, насочили се към района на бойните действия в Украйна, са 16 000, 22 000 или дори 40 000. Трудността се състои в това, че нито един такъв случай до момента не е документиран.

Спекулацията с един сирийски офицер

На 19 март като че ли се появи първото конкретно доказателство: публикация, която стана вирална в социалните мрежи в Близкия изток. Там се казваше: „Сирийската кръв се смеси с руската“ - мъченикът и герой Мудар Абдул Азис загина, борейки се на страната на руските си другари в Донбас. Публикацията бе придружена от снимка на сирийски боец в маскировъчна униформа.

Малко по-късно обаче стана ясно, че в случая става дума за офицер, загинал още през 2015 година в сирийската провинция Идлиб – класически пример на военна пропаганда.

Въпросът е само: за какво се прави всичко това? Дали целта е врагът да бъде разколебан или пък да се противопостави нещо на украинския „чуждестранен легион“? На 3 март украинският президент Зеленски заяви, че доброволците от чужбина, дошли да се бият на страната на Украйна, били 16 000. Вероятно не е случайно, че на 14 март Путин назова точно същия брой.

Руската армия е в Сирия от 2015 година

Въпреки целия скептицизъм, не е напълно изключено Путин да получава помощ за своята война от Сирия: през октомври 2015 година Русия се включи в сирийската гражданска война и помогна на режима на Асад да се задържи на власт с бойни самолети, ракети и касетъчни бомби. Същевременно Москва се завърна обратно на световната сцена с имперските си претенции.

Както казват днес много експерти по Близкия изток, Сирия е била генералната репетиция за войната в Украйна. Между двата конфликта има много общо, а освен това позицията на Дамаск е ясна. „Ние стоим твърдо на страната на Русия“, заяви наскоро заместник-външният министър на Сирия Айман ас-Сусан и добави: „В момента трябва да се прояви лоялност – Русия направи много за победата над тероризма в Сирия“.

Руската армия все още присъства в Сирия - с военни кораби в пристанището на Тартус, бойни самолети и офицери. По договореност със сирийската армия те набират наемници най-вече сред шиитските милиции, се твърди из опозиционни интернет форуми.

„От различни източници чуваме, че вече са набрани много наемници, които преминават обучение в Сирия преди да се отправят към Украйна. Повечето са членове на верните на режима милиции“, казва сирийският анализатор Басел Карадол, който живее в изгнание. „Интересното е това, което казва Путин – че не им се дават никакви пари. Очевидно е, че руснаците предлагат на бойците възможността да се установят да живеят след войната в района на Донецк. Но според мен става дума и за пари“, казва експертът.

И Пентагонът не знае отговорите

В резултат на продължилата десет години гражданска война големи части от сирийските градове са опустошени, милиони хора са обеднели, нямат нито доходи, нито работа. Войната, независимо дали се води в Европа или в Африка, е източник на доходи. Предполага се, че сирийските бойци в Украйна биха могли да получават до 700 долара на месец, ако разбира се, оцелеят. И най-вече – ако действително ги има.

В новинарските емисии на международните медии военни експерти от дни насам обсъждат въпроса дали наетите сирийци са по-опитни от руснаците да водят сражения в градски условия и дали тяхното участие няма да намали големия брой жертви, давани от руска страна.

С отговори на много от тези въпроси не разполага и Пентагонът. „Всъщност не мога да кажа нищо конкретно за руските усилия да вербуват сирийски бойци“, заяви наскоро говорителят на американското Министерство на отбраната Джон Кърби. „Може да има нещо вярно в това. Но колко получават? Не бих искал да спекулирам по въпроса защо на господин Путин му е нужно да търси помощ от сирийски бойци“, каза той.

Поставете оценка:
Оценка 3.1 от 51 гласа.

Свързани новини