Отидете към основна версия

10 475 35

Строеж върху Боянското блато… Адвокат Веселин Тончев пред ФАКТИ (СНИМКИ)

  • боянско блато-
  • застроаване-
  • веселин-
  • тончев-
  • община-
  • протест

От район „Витоша“ са разрешили  изграждането на път, който минава през блатото и завършва в блатото, казва юристът

Снимка: Личен архив
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Боянското блато е естествена влажна зона на територията на гр. София, която е естествено местообитание на защитени видове растения и животни. В района на блатото са установени и документирани над 110 вида птици – от тях 17 са включени в Червената книга на Република България, а почти всички останали са със статут на защитени видове на национално или международно ниво. Ще се застроява ли? Пред ФАКТИ говори адвокат Веселин Тончев.

- Адвокат Тончев, казусът с Боянското блато е от години, но вие организирате пореден протест срещу застрояването му. Какво се случва към днешна дата?
- Миналата година официално внесохме в Столична общината една подписка с описание на проблема, какви мерки предлагаме и т.н. Година и половина по-късно, защото в общината стартираха административни процедури, нямаме кой знае какво развитие по тези процедури. Има интерес от инвеститори Боянското блато да се застрои, подготвя се неговото пресушаване и после застрояване. Ние не искаме това да се случва и на 11 ноември ще внесем в общината подписка от над 1500 души против плановете за застрояване. Това, за което сме сезирали Столична община, е да стартира процедура Боянското блато да се регистрира като воден обект, защото досега не било регистрирано като воден обект. Това, че не е регистрирано някъде, е въпрос на допусната грешка. Съществуват категорични данни за Боянското блато, а и ние сме се върнали доста назад във времето – говоря за планове на София от освобождението насам, за да покажем, че то е съществувало, обозначено е като Боянско блато и винаги е било такова.

Даже навремето са били две – Горно и Долно Боянско блато.

Изведнъж в устройствения план на София, явно това е направено с цел да се приеме, че това е територия, която трябва да се застрои, блатото не фигурира. Подадохме миналата година искане общината да направи необходимите изменения, за да регистрира блатото като воден обект и така да се защити. Блатото се обитава от защитени видове, а най-голямо е многообразието от птици, защото това им е местообитанието. Реално, там се наблюдават над 100 вида птици, като голяма част от тях са защитени. Има снимки, доказателства и така нататък.

Адвокат Веселин Тончев

- И какво развитие има?
- Никакво. Актуалното развитие, всъщност, е, че тази година на място се докара тежка техника - булдозери и багери, и започнаха директно да го затрупват със земна маса. Изкорениха част от растителността. Целта им е да се затрупа водната площ.

- Тежката техника на общината или е, или на частна фирма…
- На частна фирма е тежката техника, като се легитимират от името на собствениците. Въпросът със собствеността е съвсем отделна тема. Само ще спомена, че

въпросното блатото е възстановено на собствениците като ливада.

Все едно навремето е било ливада, която сега им се връща. Как става това също е интересно, защото там никога не е било ливада. Има снимки, фотографии и кадастрални планове 100 години назад, които показват, че там това винаги си е било блато.

Как е реституирано? Въпросът е отворен.

Собствениците са изчакали известно време, защото реституцията е от 90-те години. И днес вече стартират с инвестиционните намерения да стоят сгради. Идвайки на място с тези булдозери и багери, защото те нямаха разрешение за подобно засипване на мястото, ние подадохме сигнал.

- Кои сте вие…
- Хора от квартала, които не искаме да се строи там.

- И какво стана като дойдоха булдозерите…
- Дойде и почти цялата държавна и общинска власт. Пристигнаха от РИОСВ, от Министерството на екологията, от администрацията на район „Витоша“, дойде Строителен надзор и спряха засипването. Така щетите се ограничиха на около 30% от площта на блатото. На снимката, която ви давам, много хубаво се вижда за какво става въпрос. Издадоха им забрани, наложиха им някакви глоби за това нещо, което е извършено без разрешение. Проведохме междувременно два протеста. Но се продължава с унищожаването. Имаше известно затишие, след което започнаха да изграждат телена мрежа и да ограждат блатото. Говоря не само за водната повърхност, а и околните парцели.

- Как може да си оградиш блато…
- У нас, може. Вижда се на снимките. Това е тотално несъвместимо с екосистемата на блатото, това не са кокошки да ги заградиш. Дойдоха пак от РИОСВ и им забраниха да поставят въпросната ограда. Това се случи на средата на поставянето на оградата. Мина известно време и дойдоха отново въпросните собственици и си я довършиха оградата. Тогава викахме пак полиция, писаха им протоколи. Но собствениците си завършиха оградата. И в момента блатото е оградено. Оказва се и друго.

От район „Витоша“ са разрешили изграждането на път, който минава през блатото и завършва в блатото.

Това нещо е направено с цел, за да се каже, че имотът е регулиран и там може да се извърши строителство. Ако имотът няма достъп от път, както е в момента, няма да може да ползва за строителство. Повтарям, че по проект пътят минава през блатото и завършва в самото блатото. Как става това? Унищожават всичко, което има там сега. От Столична общината има издадено разрешение за строеж на имот, който е от северната страна на блатото. Там би трябвало скоро да започне ефективно строителство, а за самото блато има подадени документи за премахване на растителността. Това означава, че скоро ще дойдат и ще унищожават блатната растителност. Ще го засипят и с това ще приключи цялата история. Това, което много ни боли, е, че институциите имат абсолютно всички правомощия това нещо да го спрат, защото има задвижена процедура, която върви от миналата година. Когато имаш една процедура, трябва да я обезпечиш. Ако се позволи блатото да се засипе, ако се изсече растителността, това обезсмисля цялата процедура.

Просто като приключи процедурата, няма да има какво да защитава на това място.

Всичко това може да се спре, защото всичко е в ръцете на държавата и общината, а те не искат да упражняват тези своя правомощия. И така резултатът е този, който виждаме. Убиването на една природна даденост. Това, което може да направи общината, е да си поправи Устройствения план, в който тази зона е обозначена за строителство и да приеме очевидното, че това не е зона за застрояване, а това е блато.

- Колко е площта на блатото?
- Около 10 декара, а около него в момента се вижда самозалесяване. Мястото е много подходящо, ако се обособи като зона със защитен статут, да стане парк, в който да се запази биологичното разнообразие. Мястото е супер неподходящо за строителство, защото там има много високи подпочвени води и се стичат води от планината. В близост до блатото има известно застрояване и повечето сгради са с наводнени мазета и първи етажи. Дори и да се затрупа блатото, водата няма да изчезне.

Поставете оценка:
Оценка 4.5 от 28 гласа.

Свързани новини