Отидете към основна версия

2 828 54

Защо канцлерът Шолц се колебае да изпрати танкове на Украйна

  • германия-
  • танк-
  • леопард-
  • олаф шолц-
  • украйна

Става ясно, че 46% от германците подкрепят изпращането на бойни танкове на Украйна, докато 43 на сто са против

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Натискът над Германия да изпрати бойни танкове "Леопард" на Украйна се засилва от ден на ден. Канцлерът Шолц засега обаче отказва да вземе това решение. Каква е причината за колебанията му?

Канцлерът Олаф Шолц не се поддава лесно на чужд натиск. Стане ли дума за изпращането на бойни танкове за Украйна, той винаги посочва, че германското правителство следва три принципа - да подкрепя Украйна колкото е възможно по-силно, да не допуска пряк конфликт между НАТО и Русия и да не предприема никакви солови изпълнения на международната сцена.

"Не допуска да бъде тласкан в посока, в която не желае да върви"

Шолц не е човек, който обича да разяснява действията си. Щом е взел решение, той просто работи, за да го реализира. В това отношение е смятан за доста твърдоглав. Говорителят на правителството Щефен Хебeщрайт неслучайно заяви пред журналистите: „Мисля, че повечето от вас познават федералния канцлер и знаят, че той е свикнал да работи в ситуации, в които е подложен на натиск. Знаете и това, че той не допуска да бъде тласкан в посока, в която не желае да върви. Вместо това обмисля и претегля всичко много занимателно“. Според говорителя на правителството Германия не изключва възможността да достави на Украйна танкове „Леопард“. „Тя обаче не е решила дали да го направи точно сега“, бе заявено.

Доставката на оръжия за региони на военни действия и бездруго е нещо твърде ново за Германия. В продължение на десетилетия имаше едно доста "специфично германско разбиране за това какъв да е нашият принос, който обикновено не е бил свързан с оръжията", посочва изследователката на мира и конфликтите Никол Дайтелхоф.

В сянката на САЩ

Що се отнася колебанието на Шолц да достави бойни танкове на Украйна, често се чува обвинението, че канцлерът се крие зад мощния гръб на американците. Съпредседателят на Социалдемократическата партия Ларс Клингбайл обаче пояснява, че и Германия, и Европа като цяло “още са много далеч от възможността да се справят без американците. Подобно нещо е илюзия”, обяснява той.

Позицията на канцлера е пряко свързана и със състоянието на Бундесвера. Военни експерти предупреждават да не се изпращат твърде много боеприпаси и оръжия в Украйна. Председателката на парламентарната комисия за въоръжените сили в Германия Ева Хьогл е убедена, че танковете „Леопард 2“ могат “много да помогнат” на Украйна. Тя обаче изтъква, че трябва да се вземе предвид и това колко бойни машини ще останат на разположение на Бундесвера, така че той да може да изпълнява задълженията си и в международен план.

Предпазливият подход на Олаф Шолц получава подкрепа от ГСДП, която стои твърдо зад канцлера и подхода му, подчертава и съпредседателят на социалдемократите Ларс Клингбайл.

Отношенията с Русия

Лявото крило в ГСДП винаги е било много влиятелно. Тъкмо тази част от партията традиционно се обявява за политика на мир. До 24 февруари 2022 година германските социалдемократи традиционно залагаха на поддържането на добри отношения с Русия, защото никой в партията не можеше да си представи мира в Европа без участието на Москва.

Предполагаше се, че Русия може да бъде интегрирана и дори променена чрез поддържането на добри отношения. Грешка, която социалдемократите бяха принудени да си признаят след нахлуването на Русия в Украйна.

Шолц трябва да се съобразява с партията

През 2019 година Олаф Шолц се кандидатира за председател на ГСДП, но не бе избран от съпартийците си. Настоящият канцлер е ветеран в партията и я познава много добре. Той е политик от десетилетия и е ставал свидетел на много разриви в партията. Най-често те са били резултат от опит да се поеме по нов път, който не е съответствал на принципите на лявата фракция в ГСДП.

Шолц никога не е бил сред най-популярните лица на партията. Той заслужи уважението на съпартийците си като лидер на местното правителство в провинция Хамбург и после – с победата си на федералните избори. Това обаче не означава, че Шолц може да си позволи да представя и налага политики, които противоречат на разбиранията на основното ядро в партията.

Какво е мнението на германците

Шолц е длъжен да отчита и настроенията на електората. “Голямата част от германците подкрепят едно спокойно и балансирано поведение на правителството, което внимателно премисля решенията си”, казва в тази връзка канцлерът. А какво мислят германците по въпроса?

Най-новото проучване на общественото мнение сочи, че има голямо разединение в обществото. Става ясно, че 46% от германците подкрепят изпращането на бойни танкове на Украйна, докато 43% са против. Канцлерът Шолц явно се съобразява и с този факт.

Поставете оценка:
Оценка 2.7 от 16 гласа.

Свързани новини