Отидете към основна версия

4 379 8

Какво трябва да знаем за сънната апнея? Пред ФАКТИ говори д-р Петър Калайджиев

  • д-р петър калайджиев-
  • исул-
  • сънна-
  • апнея-
  • сърдечна недостатъчност-
  • хипертония

Какви са симптомите, на които трябва да обърнем внимание…

Снимка: Личен архив
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Д-р Петър Калайджиев от Клиниката по кардиология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ беше единственият презентатор от България, който взе участие с постер в Европейския конгрес за остри сърдечно-съдови заболявания преди около месец. Българският кардиолог представи пред престижната аудитория своята работа в областта на сънната апнея и острата сърдечна недостатъчност, както и опита на Клиниката по кардиология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ в мениджмънта на тези заболявания. Различават се най-общо два вида сънна апнея – обструктивна и централна. Разликата между тях е в механизма, по който се случват характерните за болестта спирания на дишането по време на сън или т.нар. „апнеи” (в превод от лат. „липса на дишане”). Ето какво сподели той пред ФАКТИ.

- Д-р Калайджиев, какво трябва да знаят хората за сънната апнея. Колко човека преминават годишно през Клиниката по кардиология на ИСУЛ?
- В България сънната апнея е сред заболяванията, които се подценяват в известна степен. Със сънната апнея се занимават различни специалисти от различни области, а това заболяване бе част от моята дисертация. В нея изследвах пациенти с остра сърдечна недостатъчност и нарушение на съня. В клиниката на ИСУЛ около 100 пациента годишно минават със сънната апнея като съпътстващо заболяване. В по-голяма степен преобладава обструктивният тип сънна апнея. Анализирах данните на сънната апнея в аспекта на сърдечно-съдовите заболявания - как повлиява върху основното заболяване, работата на сърцето и кръвоносните съдове.

- Какви са симптомите, какви са неприятните последствия от сънната апнея…
- Говорим за състояние, при което се нарушават нормалните цикли на съня. Здравият сън - имаме четири фази, като в първата фаза т. н. фаза на „бързи очни движения“ вместо да почива организмът има повишване на сърдечната честота, покачване на артериалното налягане и т.н, след това в останалите три фази се извършва активната почивка на организма. При сънната апнея поради спиране на дишането и намаляване на притока на кислород по време на съня се нарушават тези цикли. Създават се условия за изливане на стресови хормони и натоварване на автономната нервна система. Когато това се повтаря неколкократно всяка вечер, общото състояние на човек страда, появява се дневна сънливост, покачване на пулса и на кръвното налягане, както и всички негативни последствия от тези проявления.

- Можем ли да говорим за възрастово ограничение на болестта. Хората в каква възраст най-често страдат от сънна в нея…
- Сънната апнея е заболяване, което се развива дълги години. Много са редки случите, при които засяга деца. В повечето случаи сънната апнея започва да се развива след 25-30 годишна възраст и постепенно нещата се задълбочават с годините. Респективно, ако не бъдат предприети мерки, се стига до тежки форми, когато вече се наблюдават и клиничните прояви. Говорим за дневна сънливост, заспиване зад волана… Това са най-опасните неща, с които е известна сънната апнея. Притеснителни са също така умора, общ дискомфорт, често заспиване в ежедневието - дори на масата при хранене, докато се почива пред телевизора.

- Изследване доказва, че при около 40% от случаите със сънна апнея хората развиват и артериална хипертония. Има ли зависимост…
- Зависимостта се крие основно в изливането на стресови хормони и активацията на симпатиковата нервна система. Това се случва при тези епизоди на събуждане и задушаване по време на сън. Това води до стесняване на артериалните съдове и нарушване на собствената регулация. Трябва да знаем, че хипертонията много бързо се овладява с терапията за сънна апнея. В моята практика аз се занимавам основно със сърдечната недостатъчност и връзката ѝ със сънната апнея. Така че е добре пациентите със сърдечна недостатъчност да се тестват и за сънна апнея, а особено е важно това при хората с наднормено тегло. Това е така, защото при хората със сърдечна недостатъчност и наднормено тегло имаме до 60% съпътстващо заболяване - сънна апнея. При обструктивна сънна апнея, добавянето на апарат, с който пациентите да спят нощно време, съществено влияе на симптомите на сърдечна недостатъчност, подобрява се работата на сърцето, намаляват хоспитализациите и като крайна цел се подобрява качеството на живот на тези болни.

- Как се тестват хората за сънна апнея. Какво представлява изследването?
- Поставя се холтер, който има няколко сензора, отчитатщи дишането, сатурацията, пулса, движението на гръдната клетка. Слага се апаратът, вечерта се спи с него в домашни условия – а след това се анализират данните. Това е доста по-олекотеният вариант, защото при предишните форми на тест пациентът спи в тиха стая в болнично заведение, а това е доста по-дискомфортно за него. Сега пациентът спи вкъщи, в позната обстановка, като така се доближава максимално до нормалното му ежедневие и нормалния сън.

Поставете оценка:
Оценка 5 от 9 гласа.

Свързани новини